Koronavirüse karşı yakın temas dedektörü

Çin’de koronavirüs yani NCP ile yakın temas kurulup kurulmadığını ortaya koyan bir telefon uygulaması geliştirildi


Çin’de koronavirus riski taşıyıp taşınmadığını gösteren uygulama yapıldı. Alipay, WeChat ve QQ’da QR kodu taratıldığında kişi, virüs taşıyan biri ile yakın temas kurup kurmadığını görüyor. Çıkan sonuca göre kişiye ne yapması gerektiği söyleniyor. Yani yakın temasta bulunmuşsa doktora gitmesi ya da evinden hiç çıkmaması gibi seçenekler tavsiye ediliyor. Ülkede ayrıca ateşi olup hastaneye gidene ve mksüreni haber verene para ödülü verileceği açıklandı.

SALGIN BİTER AŞI ÇIKMAZ

Çin, Singapur, Fransa, Almanya, ABD, Avustralya…  Koronavirüs yani NCP ‘ye karşı aşı için hem ülkesel hem de ülkelerin ortak çalışmaları sürüyor. En iyi tahmin ile aşı testlerine 19 hafta var. Uzmanlar; “Muhtemelen salgın biter aşı çıkmaz. SARS’ta da öyle olmuştu” diyor.

KİMYASAL SALDIRILAR GİBİ

Çinli uzmanlar; “Nüfusu 10 milyonu geçen şehirlere biyolojik, kimyasal ve nükleer tehditlerle aynı seviyede salgın hastalık tahliye bölgeleri oluşturulmalı” önerisinde bulundu.
Chongqing: 30 milyon nüfus
Şanghay: 24 milyon nüfus
Pekin: 21 milyon nüfus
Chengdu: 16 milyon nüfus
Harbin: 16 milyon nüfus
Guangzhou: 13 milyon nüfus
Tianjin: 15 milyon nüfus
Shenzhen: 11 milyon nüfus
Wuhan: 10 milyon nüfus
Shijiazhuang: 10 milyon nüfus
Suzhou: 10 milyon nüfus

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Virüs sebebiyle Çin’in şehirlerindeki kısıtlamalar artırıldı

Koronavirüsü ile yoğun bir mücadele içerisinde olan Çin hükümeti, şehirlerdeki kısıtlamaları artırmaya devam ediyor. Virüsün yayılmasının engellenmesi için kontrol noktaları arttırılırken, halka açık yerler kapatıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir