Kopyalamadan kopyalanmaya

Çin’de internette ayrı bir dünya var. İlk başlarda ABD ve Batılı sitelerini kopyalayan Çinli internet şirketleri artık ABD ve Batı’nın kopyalamak istediği siteleri hayata geçiriyor


Çin’de 854 milyona ulaşan internet kullanıcıları için sanal ortamda artık adeta ayrı bir dünya var. Ülkede Çin Komünist Partisi’nin en başından beri hayata geçirdiği ve Batı’nın “Great Firewall” olarak adlandırdığı internet ortamında bir kontrol sistemi uygulanıyor. Bu nedenle Google, Facebook, Twitter ve YouTube gibi sitelere Çin’de erişim izni bulunmuyor. Ancak internet kullanıcıları için bu sitelerin benzerleri hayata geçirildi. Örneğin Google yerine Baidu var, Twitter yerine Weibo, Facebook yerine Renren ya da YouTube yerine YouKu… Bu liste daha çok uzatılabilir. Şimdilerde ise Çinli internet devleri ABD ve Batı merkezli şirketlerin kopyalamak istediği siteleri ya da uygulamaları hayata geçiriyor.

TÜM UYGULAMALAR BİR ARADA

ABD merkezli New York Times gazetesinin haberine göre Batılı şirketlerin kopyalamak istediği Çin merkezli uygulamaların başında WeChat geliyor. Gazetenin “İsviçre çakısı” tanımını yaptığı WeChat uygulamasının içinde Facebook, Instagram, Uber, Tinder, Amazon, Skype ve daha birçok site bulunuyor. Bunların dışında ABD’de olmayan uygulamalar da WeChat’te bulunuyor. Örneğin hastaneden randevu alabiliyorsunuz, yemek siparişi verebiliyorsunuz, ödemelerinizi yapabiliyorsunuz, restoranlardan randevu alabiliyorsunuz, kalabalık yerleri görebiliyorsunuz… New York Times’taki haberde Batılı şirketlerin kullanıcı sayısı 1 milyara yaklaşan WeChat’in benzerini yapmaya çalıştığını belirtti. Haberde ayrıca WeChat üzerinden toplanan vatandaş verilerine de dikkat çekildi.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir