Kendi kendine gidebilen bisiklet geliştirildi

Çinli bilim insanları beyin gibi çalışan bir çip geliştirdi. Çip sayesinde bisiklet kullanıcısı olmadan hareket etti


Teknoloji dünyası şoförsüz arabalara odaklanmışken, Çin’den kullanıcısı olmayan bisiklet haberi geldi. Çinli bilim insanları insan beyni gibi çalışan bisiklet geliştirdi.  Tsinghua Üniversitesi bünyesinde araştırmalar yürüten Center for Brain Inspired Computing Research Merkezi tarafından geliştirilen çip, bir bisiklete yüklenerek test edildi.

KENDİ KARAR VEREBİLİYOR

Kullanıcısı olmadan hareket edebilen bisikletin görüntüleri internette büyük ilgi gördü. Çip sayesinde kullanıcısız bisikletin dengede kalabildiği, sesli komutları aldığı, önündeki engelleri algıladığı ve hatta kendi başına kararlar verebildiği kaydedildi. Araştırmacı Shi Luping geliştirdikleri çip hakkında “Tianjic çipin amacı yapay zeka alanında daha etkili ve daha hızlı programlama platformu sunmak” dedi.

YAZAR: Semih Sülün

34 yaşında 1 çocuk babası olan Semih Sülün, teknoloji ve politika haberlerinden sorumludur. Sık sık yurt dışı ziyaretlerine giden Sülün, Asya kıtası hakkında araştırmalarda yapıyor.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir