İngilizlerin hızlı tren sistemini Çin yapacak

Dünyada son 10 yılda yapılan tüm hızlı tren ağının üçte ikisini tek başına yapan Çin Demiryolları firması İngilizler ile görüşüyor. Firma, İngiltere’deki 420 kilometrelik hatta oldukça iddialı


Dünyanın en geniş hızlı tren ağına sahip olan Çin, şimdi de demiryolunun ve metronun doğduğu toprakların altyapısını kuracak. İngiltere sorunlu yüksek hızlı demiryolu hattını Pekin’e yaptırmayı planlıyor. Daha az maliyet ve daha yüksek hızlarda gidebilecek altyapı için Çinlilerin istediği süre sadece beş yıl. Bu iddialı rakamların ardından Boris Johnson hükümetinin ABD Başkanı Donald Trump’a rağmen bu adımı atacağı belirtiliyor. Johnson, Çinli telekom devi Huawei’ye İngiltere’nin 5G cep telefonu ağında bir rol vererek ABD tarafını öfkelendirmişti.

ÖN GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR

İngiltere Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri, yüksek hızlı hattın kurulmasından sorumlu olan HS2 Ltd ile Çin devletinin China Railway Construction Corporation (CRCC) arasında ön müzakerelerin sürdüğünü ancak hiçbir taahhütte bulunulmadığını söyledi. Yetkililer her zaman başkalarının deneyimlerinden öğrenmeye ve maliyet avantajı sağlayan yaklaşımları düşünmeye istekli olduklarını dile getiriyor.  Bu hafta Johnson, 100 milyar sterlin üzerindeki HS2’ye CRCC, “projenin şu anda karşılaştığı tüm sorunları çözmeye hazır olduğunu” söyledi.

ÜÇTE İKİSİNİ TEK BAŞLARINA YAPTILAR

420 kilometre hızla giden trenleri taahhüt eden Çinli CRCC firması, son 10 yılda 25 bin kilometre hızlı tren hattı döşeyerek dünyada yapılan toplam hatların üçte ikisini tek başına hayata geçirmiş oldu. İngiltere’nin yeni hızlı tren hattının Londra’dan Birmingham’a kadar olacağı ve Manchester ile Leeds’i de bir araya getirmesi planlanıyor. Hat üzerinde 400 metre uzunluğunda trenler çalışacak ve bin 100 kişi tek seferde taşınabilecek.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Tencent, Huawei: Şirket kentleri yayılıyor

Çinli teknoloji devlerinin yanı sıra ABD ve Japonya merkezli firmalara ait dev firmalar da kendi çalışanları için şehirler kuruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir