İlk milli buzkıran seferlerine başladı

Çin’in yerli üretim olan buz kırıcısı Xue Long 2, Shenzhen kentinden yola çıkarak Antarktika’ya ilk seferine başladı. Buzkıran, iklim değişikliğiyle başa çıkmak için çalışmalarını gerçekleştirecek


Çin’in ürettiği ilk yerli buz kırıcısı olarak ön plana çıkan Xue Long 2 adlı gemi, Shenzhen kentinden harekete geçerek Antarktika’ya doğru yol aldı.  413 kişilik bir ekiple harekete geçen gemi, iklim değişikliğiyle başa çıkmak için bölgede çalışmalarını gerçekleştirecek. Xue Long 2 adlı geminin, 2020 Mart’ının sonunda geri dönmesi bekleniyor.

60 GÜN ARALIKSIZ GÖREV YAPABİLİYOR

Yapımına Aralık 2016 tarihinde başlanan Xue Long 2 gemisi 122 metre uzunluğunda ve 22 metre genişliğinde. 60 gün boyunca dünyanın herhangi bir bölgesinde aralıksız görev yapabilecek kapasitede olan buzkıran gemisiyle Çin’in kutuplardaki araştırma faaliyetlerine hız vereceği bildirildi.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir