İkinci Neil Armstrong Çinli mi olacak

Soğuk Savaş ve ABD-Sovyet uzay yarışının üzerinden 50 yıl geçti. Savaş yarım yüzyıl sonra yeniden alevleniyor. Ancak bu kez ABD’nin karşısında Çin var. Savaşın merkezinde ise yine Ay var


“Bir insan için küçük, insanlık için büyük bir adım” diyerek 1969’da Ay’a ayak basan ilk insan Neil Armstrong’un yerini bir Çinli mi alacak? Bu sorunun cevabını vermek için uzun süre beklemeyeceğiz gibi gözüküyor. Çünkü Çin bu alanda uzun zamandır yatırımlar yapıyor. Öyle ki soğuk savaş dönemindeki Sovyetler Birliği-ABD Uzay yarışının bir benzeri şu anda ABD-Çin arasında yaşanıyor.

UZAY KUVVETLERİ GELİYOR

Ay’da ilk Çin ayak seslerinin duyulması için şu anda belirlenen tarih 2030 olarak tahmin ediliyor. Hatta Ay’da bir araştırma merkezinden bile bahsediliyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın şu anda ticaret savaşları, teknoloji ve ekonomi üzerinden savaştığı Çin için uzay konusunda da pek iyi fikirleri olmadığı söyleniyor. Trump’ın aynı Sovyetler Birliği’nde olduğu gibi bu uzay yarışını kaybetmemek için askeri temelli bir ‘uzay gücü’ (space force) kurmayı planladığı belirtiliyor. Bir anlamda hava, deniz, kara kuvvetlerine uzay kuvvetleri kardeşi geliyor diyebiliriz.

100’ÜNCÜ YILDA UZAY HAKİMİYETİ

Trump hakkındaki bu iddiaların aslında çok da hayal olmadığı bizzat Başkan Yardımcısı Mike Pence’in şu cümleleri haklı çıkarıyor. Pence Mart ayında bir açıklamasında NASA’ya “Ay’a dönüş konusunda hiçbir hata yapmayın. Bugün 1960’larda olduğu gibi bir uzay yarışı içindeyiz” demişti. 

Çinli yetkililer de bu yarışın etkisinde olsa gerek ki çok hızlı adımlar atılıyor. Çin 2049’daki Komünist Parti’nin 100’üncü yılında uzayda dominant bir güç olmayı amaçlıyor. Çin, geçtiğimiz Ocak ayında ‘Chang’e 4’ adlı insansız uzay aracını Ay’ın ‘karanlık yüzüne’ başarıyla indirdi ve bir de istasyon kurdu. Bu alanda Çin ‘Ay’ın karanlık yüzüne iniş yapan ilk ülke olarak da tarihe geçti. Çin’in hedefleri arasında dünyanın en büyük uzay teleskobunu kullanmak, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) rakip olacak bir uzay istasyonu kurmak ve dünyanın en ağır roketini fırlatmak da yer alıyor.

YAZAR: Bilal Akpınar

Osmangazi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Bilal Akpınar, uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra 51 yaşında emekliye ayrılmıştır. Çin Haber'de köşe yazarlığı ve Çin siyasetine dair içerik üretiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir