Huzurevlerinde yapay zekâ dönemi

Çin’de giderek artan sayıda teknoloji şirketi, ülkenin sağlık hizmetlerini daha verimli hale getirmek için yapay zekâ uygulamaları üzerinde çalışmalarına devam ediyor. Huzurevlerinde yaşayan yaşlılar için geliştirilen oyunlar, egzersiz yapma fırsatı sunuyor.


1.4 milyarlık nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkelerinden olan Çin’de, yaşlıların egzersiz yapması için yapay zekâ yöntemiyle yeni teknolojiler geliştirildi. Yaşı 60 ve üstü olan 250 milyon kişi için harekete geçen teknoloji şirketleri,  geliştirilen uygulama sayesinde rehabilitasyon eğitimi alan yaşlılara egzersiz fırsatı sunuyor. Teknolojiyi kullanan yaşlılar bir konsol yardımıyla yönergeleri yerine getirirken, bir yandan da kol egzersizi yapmış oluyor. Lujiazui Yaşlı Bakım Merkezi Müdürü Shi Junjie, uygulama sayesinde hastalarda ciddi oranda bir iyileşme gözlemlediklerini söyledi.

SAĞLIKTA YAPAY ZEKÂNIN PAYI ARTACAK

Araştırma firması MarketsandMarkets’e göre, küresel sağlık pazarında yapay zekânın büyüklüğü 2018’de 2.1 milyar dolara ulaşmış durumda. Fakat bu rakamın 2025 yılına kadar 36.1 milyar dolara çıkması öngörülüyor. Tencent Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan bir anket göre de, 50 ila 64 yaşlar arasındakilerin yarısından fazlasının, geleneksel bakım yöntemlerine kıyasla yeni teknolojilerin kullanılmasının daha verimli olacağı belirtildi.

AKILLI YATAKLA TAKİP SİSTEMİ

Aynı zamanda yaşlıların bulunduğu toplum merkezlerinde, hastaların sağlık durumunun izlenmesi için sensörler yardımıyla akıllı yatak kullanılıyor. Bu sayede hastaların sağlık verileri personeller tarafından kolayca takip edilebiliyor. GPS yardımıyla da süreç takibi kolay bir hal alıyor.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir