Huawei’nin başı kendi ülkesinde dertte

Çinli teknoloji devi Huawei’nin bazı telefonlarında Tayvan ülke olarak gösterilince çok sayıda kişi tepki gösterdi


Çin ile ABD arasında yaşanan ticaret savaşının merkezinde olan teknoloji devi Huawei’nin başı kendi ülkesinde derde girdi. Huawei’nin bazı telefonlarında Tayvan’ın ülke olarak gösterildiği ortaya çıktı. Çinli internet kullanıcılarının bulduğu bu hata sonrasında Huawei’ye tepkiler sert oldu. Çin’in Twitter’ı olan Weibo üzerinden çok sayıda kişi Huawei’ye özür yayınlamaları konusunda mesajlar paylaştı.

ÜNLÜ MARKALAR ÖZÜR DİLEDİ

Çin hükümeti Tayvan’ı anakaranın bir parçası olarak görüyor. Dolayısıyla tıpkı Hong Kong da olduğu gibi Tayvan’ın da bağımsız bir ülke olarak gösterilmesine Çinli yetkililer ve halk sert tepki gösteriyor. Son olarak dünyaca ünlü Swarovski, Givenchy, Nike, Gap, Versace ve Coach bazı ürünlerinde ya da internet sitelerindeki haritalarda Hong Kong’u bağımsız bir ülke olarak gösterince tepkiler sonrasında özür yayınlamış ve söz konusu ürünlerini geri çekmişti.

 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir