Güneş yeniden doğuyor

Güneş enerjisi konusunda en hızlı giden ülkelerden biri Çin, hem hava kirliliğini azaltarak daha verimli bir yapıya kavuşmak istiyor hem de bir yandan güneş enerjisi alanına teşviklerini artırmak için kararlar alıyor


Dünyanın hava kirliliğinde en kötü karnesine sahip ülkelerden birisi olan Çin, havayı temizleyip bir yandan da güneş enerjisinden daha fazla faydalanmaya çalışıyor. Havayı temizlemek için yenilebilir enerji kaynaklarına yatırım yapan ülkenin şu ana kadar yaptığı yatırımlarla 7 milyar doları kasasında tuttuğu hesaplanmış. Hava kirliliğinin güneş ışığının toprağa ulaşmasını engelleyerek Çin’de üretilen güneş enerjisi miktarını yüzde 15 kadar azalttığı belirtiliyor.

YATIRIM TALEBİ 247 MİLYON DOLAR

Güneş enerjisi sektöründeki yatırımları artırmak için teşvik sistemlerini yenileyen ülke, bu yıl güneş enerjisi yatırımları için 247 milyon dolarlık bir miktarı ayırmış durumda. Çin, Ulusal Enerji Dairesi (NEA), ülkedeki güneş enerjisi yatırımlarını artırmak için uygulanan tahsisat mekanizmasının yenileceğini açıkladı. Enerji yönetimi, tahsisat saptama mekanizmasını iyileştirerek fotovoltaik sektörüne verdiği desteği artıracak.

3 BİN 921 PROJE BAŞVURUDA BULUNDU

Çin’de bu ay açıklanan verilere göre,  2019 yılında devlet desteklerinden yararlanmak için toplam kurulu gücü yaklaşık 22.79 milyon kilovat olan 3 bin 921 proje başvuruda bulundu. NEA yetkililerinden Li Chuangjun, şu ana kadar yaklaşık 870 bin kilovatlık teklifli projenin elektrik şebekesine bağlandığını ve 21.92 milyon kilovat kapasiteli projelerin ise inşaat halinde olduğunu açıkladı. Li ayrıca, ülkenin gelecek yılın tahsisat ihale sürecinin hazırlandığını ve fotovoltaik enerjisinin yüksek kaliteli gelişimini teşvik etmeyi planladıklarını söyledi.

 

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir