Gizli kameraları ortaya çıkaran uygulama

Çin’in Google’ı olarak kabul edilen Baidu ile siber güvenlik şirketi Qihoo 360, gizli kameraları ortaya çıkaran bir uygulama geliştirdi


İnternet üzerinden kiraladığınız bir evde ya da herhangi bir giyinme kabininde veya otel odasında ‘gizli kamera olup olmadığı’ endişesine son verecek bir uygulama geliştirildi.  Çin’in Google olarak kabul edilen arama motoru Baidu ile siber güvenlik şirketi Qihoo 360, gizli kameraları ortaya çıkaran bir uygulama geliştirdi.

WIFI BAĞLANTISI GEREKLİ

Olası bir güvenlik kamerasının elde ettiği görüntüleri dışarıya aktarabilmesi için internet bağlantısı olması gerektiği fikrinden yola çıkan yazılımcılar, geliştirdikleri uygulama WİFİ bağlantısı üzerinden gizli kamerayı deşifre edebildiklerini duyurdu. Baidu güvenlik ekibinden yapılan açıklamada birçok yere gizlice yerleştirilen gizli kameraların genellikle aynı yöntemi kullandığı, yani internet ile dışarıdan bağlantı kurdukları gizli kamera ile istedikleri görüntüleri yasa dışı elde ettikleri belirtildi. Geliştirilen uygulamanın da aynı WiFi üzerinden bağlantı olduğu kullanıcıya bulunduğu ortamda bir gizli kameranın olduğunu haber vereceği ancak kameranın tam olarak nerede olduğunu göstermeyeceği vurgulandı.

 

YAZAR: Serdar Irmak

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Serdar Irmak, yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Ekonomi ve sağlığa dair içerik üretiyor. 25 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Virüs sebebiyle Çin’in şehirlerindeki kısıtlamalar artırıldı

Koronavirüsü ile yoğun bir mücadele içerisinde olan Çin hükümeti, şehirlerdeki kısıtlamaları artırmaya devam ediyor. Virüsün yayılmasının engellenmesi için kontrol noktaları arttırılırken, halka açık yerler kapatıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir