GAME OF DRONES

İnsansız hava araçlarının küresel piyasa hacminin 2021 yılında 12 milyar dolar olması bekleniyor. Çin ise DJI firmasının başını çektiği 8 şirketi ile dünyanın her yerine drone gönderiyor


Dünyada belki de en hızlı gelişen alanlardan biri drone (insansız hava araçları) teknolojisi oldu. İlginç ama Çin bu teknolojiye en hızlı adapte olan ve geliştiren ülke olarak ön plana çıkıyor. Askeri olarak başlasa da şu anda dünyada ciddi anlamda ticari kullanımı olan drone’ların en büyük üreticisi Çin. Uçan her drone’dan 7’si Çin’den geliyor. Özellikle bir firmadan.

DJI SEKTÖRÜ DOMİNE EDİYOR

Çin’in ticari drone pazarında dünyanın en büyük üreticisi haline gelmesinde DJI firmasının oldukça büyük önemi var. Şu anda dünyada yüzde 70 ile piyasaya hakim olan Çinliler, aslında Amerikan ordusuna bile drone üretmiş.  Ancak ABD ordusu Çin firmaları ile çalışmayı Ağustos 2017’den itibaren bırakmış durumda. DJI dışında birçok yeni firma da piyasaya giriyor. Şu anda 8 firma ciddi anlamda üretim yapıyor. 

127 MİLYAR $ BÜYÜKLÜK

Küresel anlamda drone satışları 2016 yılında 8.5 milyar dolara kadar çıktı. Bu rakamın 2021 yılında 12 milyar dolar olması bekleniyor. PricewaterhouseCoopers’ın son bir araştırmasına göre dünyada şu anda üreticilerin oluşturduğu endüstrinin büyüklüğü 127 milyar dolara kadar çıktı. Peki bu kadar drone nerede kullanılıyor. Drone’lar altyapı, araştırma, tarım, ulaştırma, medya ve eğlence sektörü gibi birçok farklı sektörde kullanılıyor.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir