Fransa 5G’de Huawei’ye yeşil ışık yaktı

Ticaret savaşlarının da ana gündem maddesi olan 5G’de ikinci Avrupa ülkesi de Çinli firmalara yeşil ışık yaktı. Söylentilere rağmen İngiltere’nin ardından Fransa da Huawei’ye erişim verecek


İngiltere’nin ardından Fransa da Huawei’nin 5G ağlarına erişimine izin verecek şekilde bir düzenleme yapacak. Geçtiğimiz haftalarda piyasalarda konuşulan Fransa’nın başta Huawei olmak üzere Çinli firmaları 5G altyapısında dışarıda bırakacağı dedikoduları da böylece boşa çıktı. Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Fransa’nın ABD’nin baskısına boyun eğmeyeceğini ve Huawei’yi yasaklamayacağını söyledi.

ASKERİ VE NÜKLEERE KISITLAMA

Ancak Çinli devin askeri ve nükleer alanlar gibi kritik ulusal altyapı için ekipman tedarik etmesi kısıtlanacak. İngiltere’nin yaklaşımında da bu şartlar var. Le Maire, “Huawei, Fransa’da 5G’den hariç tutulmayacak. Herkesin pazarda yeri olabilir, ancak egemenliğimizi korumak için sınırlar koyacağız” dedi.  İngiltere’nin yaklaşımından farklı olarak, Fransa, İngiltere’nin yüzde 35 ile sınırlı tuttuğu Huawei’nin varlığına bir sınır getirmeyi düşünmüyor.

TÜM ŞİRKETLERE EŞİT MUAMELE

Çin Büyükelçiliği geçtiğimiz pazar günü 5G ekipman tedarikçilerine gerçeğe dayalı bir yaklaşımın uygulanması gerektiğini savunarak yerel yetkilileri “tüm şirketlere eşit muamele” çağrısında bulunmuştu. Bununla birlikte, bakan, Nokia ve Ericsson’un bulundukları yer nedeniyle operatörler tarafından tercih edileceğini ima etti: “5G tedarik eden ve kaliteli ekipman tedarik eden iki Avrupalı ​​operatöre sahibiz. Çinli ortaklarımızın bunu anlayabileceğini düşünüyorum. Huawei’nin teknik açıdan veya fiyat açısından daha iyi bir teklifi varsa, Fransa’daki 5G’ye erişimi olabilir.”

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir