Elon Musk’a Çin’den rakip çıktı

Özel sektörün de girdiği uzay yarışında Çinliler de ‘varım’ dedi. ABD’li Elon Musk’ın şirketi SpaceX’e rakip olan i-Space isimli firma ilk uydusunu dünya yörüngesine yollamayı başardı


Çin’de bir ilk gerçekleşti ve Elon Musk’ın Space X firmasına rakip çıktı. Özel sektörden bir firma ilk kez dünya yörüngesine uydu fırlatmayı başardı. Xinhua Haber Ajansı’nın haberine göre merkezi Pekin’de bulunan i-Space adlı şirket, kendi üretimi SQX-1 Y1 adlı taşıyıcı roketle fırlattığı iki uyduyu dünya yörüngesine ulaştırmayı başardı.

DÖNÜM NOKTASI OLACAK

Uydu Fırlatma Merkezi’nden yapılan fırlatış, Çin’de özel sektör tarafından üretilen bir roketle yapılan ilk başarılı fırlatma oldu. Şirketten yapılan açıklamada, Çin’in ticari uzay sektörü açısından dönüm noktası olduğu vurgulanarak, özel sektörün, uzay gücü olmaya çalıştığı dönemde Çin’e gerekli desteği vermeye hazır olduğu kaydedildi.

İLK İNSANLI UZAY GÖREVİ 2003’TEYDİ

Landscape adlı bir başka Çinli özel şirket de geçen yıl ekimde kendi üretimi roketle uzaya uydu fırlatma girişiminde bulunmuş ancak fırlatış başarısız olmuştu. İlk kez insanlı uzay görevini 2003’te gerçekleştiren ülke, ABD ve Rusya’dan sonra bunu tamamen kendi teknolojisiyle yapabilen üçüncü ülke olmuştu.

YAZAR: Semih Sülün

34 yaşında 1 çocuk babası olan Semih Sülün, teknoloji ve politika haberlerinden sorumludur. Sık sık yurt dışı ziyaretlerine giden Sülün, Asya kıtası hakkında araştırmalarda yapıyor.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir