Elektrikli uçan araçlar için düğmeye basıldı

Tencent’in bir etkinliğinde konuşan Tencent Başkan Yardımcısı David Wallerstein, elektrikli dikey kalkış ve iniş aracı (eVTOL) için çalışmalarını hızlandırdıklarını ve teknolojinin Çin’e büyük fırsatlar sunacağını söyledi


Geçtiğimiz günlerde Çinli teknoloji şirketi Tencent’n gerçekleştirdiği Tencent WE Submit’te elektrikli uçan araçlar hakkında açıklamalarda bulunan Tencent Başkan Yardımcısı David Wallerstein, bu alanda çalışmalarını hızlandırdıklarını söyledi. Elektrikli dikey kalkış ve iniş aracı (eVTOL) adıyla teknoloji alanında yeni bir çığırın açılacağını belirten Wallerstein, elektrikli uçan araçların normal araçlara oranla daha ucuz ve çevreye duyarlı olacağını söyledi. Ayrıca Wallerstein, Çin’in bu teknolojiyle erkenden buluşmasının büyük fırsatlar sunacağını sözlerine ekledi.

500 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

Bu alanda oldukça büyük yatırımlar alarak kendini kanıtlamayı başaran Alman Lilium firması, Tencent şirketinden toplamda 500 milyon dolarlık yatırım almıştı. Şu anda test aşamasında olan araç, 5 kişilik yolcu kapasiteli ve saatte 300 kilometre hızla ilerleyebiliyor. Aracın ilk deneme uçuşları ise geçtiğimiz Mayıs ayında gerçekleştirilmişti. Bunun yanı sıra Lilium şirketi, Çin’in bu alanda yerli firması olan EHang ile de büyük bir rekabet içerisinde bulunuyor.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli otomotiv devi Kovid virüslerini yok eden araba geliştirdi

İngiliz yayın kuruluşu BBC’deki habere göre Çinli otomotiv devi Geely koronavirüs parçacıklarını savan araç geliştirdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir