Dünyanın 5G’sinin üçte ikisi Huawei’de


İletişimde çığır açacak olan 5G teknolojisinin üçte ikisi Huawei’nin elinde. 150 bin baz istasyonu dünyanın çeşitli ülkelerine yollayan Huawei’nin CEO’su Ren Zhengfei, “Bizi öldüremediler, öldüremeyecekler” dedi  

Ticaret savaşlarının ana konularından biri haline gelen ve telekomünikasyonda devrim niteliğinde olan 5G teknolojisi yavaş yavaş dünyaya yayılıyor. Telekom operatörlerinin şu ana kadar kurduğu 5G altyapısının üçte ikisinin Huawei ürünlerinden oluştuğu ortaya çıktı. Rakamı veren ise Çinli iletişim devinin ilgili bölümünün başkanı Ryan Ding.

50 SÖZLEŞME İMZALANDI

İletişim ürünleri üretiminde en büyük firma olan Huawei, şu ana kadar Çin dışında 50 sözleşme imzalamış durumda. Bu ülkeler arasında Güney Kore, İsviçre, İngiltere ve Finlandiya gibi iletişimde öncü ülkeler de var. Ryan Ding’in verdiği rakama göre Huawei şu ana kadar 5G uyumlu 150 bin baz istasyon ihraç etmiş durumda.

BİZİ ÖLDÜREMEDİLER ÖLDÜREMEYECEKLER

Huawei’nin CEO’su Ren Zhengfei, dün verdiği bir röportajda “Bizi öldüremediler, öldüremeyecekler” dedi. Huawei’nin ABD’de satışı olmadığını vurgulayan Ren, ticaret savaşlarının Huawei ile hiçbir ilgisi bulunmadığını belirtti. Huawei gelirlerinin 30 milyar dolar azalmasının beklenmesiyle ilgili de konuşan Ren, borsada işlem görmeyen bir şirket için 30 milyar doların küçük bir tutar olduğunu vurguladı. Ren, “Başkan Trump’a ne söylemek isterdiniz?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Ona atmosferin kalınlığının 1000 kilometreden fazla olduğunu söylemek isterdim, gelecekte bilgi bulutunun kalınlığı kesinlikle birkaç bin kilometreden az olmayacak, bu kadar büyük bir pazarda herkes için fırsat var.”

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir