Donald Trump ile Boris Johnson’ın gündeminde Huawei var

ABD yönetiminin Avrupa ülkelerine Çin merkezli teknoloji devi Huawei konusunda baskıları aralıksız sürüyor. ABD Başkanı Donadl Trump ile İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın Huawei’nin İngiltere’de 5G altyapısı konusunda rolünü görüştüğü açıklandı


ABD Başkanı Donald Trump yönetimi beklendiği gibi Avrupa’daki müttefikleri üzerindeki Çinli teknoloji devi Huawei konusundaki baskılarını artırıyor. Washington yönetimi Avrupa ülkelerinin 5G altyapısında Huawei ile işbirliği yapmasını engellemeye çalışıyor. ABD, Huawei’yi müşterilerinin kişisel bilgilerini Çin yönetimine vermekle suçluyor. Huawei ile bu iddiaları reddediyor. İngiliz basınındaki haberlere göre ABD Başkanı Donadl Trump ile İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Huawei’nin İngiltere’de 5G altyapısı konusunda rolünü görüştü. ABD yönetiminin tüm baskılarına rağmen Londra hükümeti şimdiye kadar Huawei’ye 5G konusunda tam bir yasak uygulanmasını henüz kabul etmedi.

5G NEDEN BU KADAR ÖNEMLİ?

Çin’in yeni nesil internet altyapısı olan 5G konusunda küresel lider olması bekleniyor. Bu noktada da gözler Huawei’nin üzerinde oluyor. 5G teknolojisi 2035’e kadar 22 milyon istihdam yaratacak. Yaratacağı ekonomik büyüklük ise 13 trilyon dolar olacak. Çin kablosuz iletişime 2015’ten bu yana 24 milyar dolar harcayarak ABD’nin önüne geçti. Çin’in yaptığı 5G yatırımları ABD’nin yaptığının tam 12 katı.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir