Demiryolu temassız oluyor robotlar polislik yapıyor

Çin’de yeni teknolojik uygulamalar hayatın içine girmeye başladı ve gittikçe yayılıyor. Üç farklı robot polis modeli göreve başlarken bir yandan da demiryolları nakitsiz hayata geçiyor


Teknolojide iddialı adımlar atan Çin’de her gün yeni bir gelişme hayata dokunmaya başladı. Pekin’de raylı sistem nakitsiz ödeme seçeneği sunmaya başlıyor. Pekin raylı taşıma sisteminin bazı istasyonlarında yeni bir nakitsiz ödeme uygulaması deneniyor. Pilot uygulamalarda istasyonlarda, bilet gişelerinde veya makinelerde, yolcuların artık QR kodlarını taratarak bilet alabilecekleri, metro kartlarını doldurabilecekleri ve ek ücret ödemelerini yapabilecekleri duyuruldu.

55 İSTASYONDA UYGULANIYOR

Pilot uygulama şu anda 55 metro istasyonunu kapsıyor. Bunlar arasında Wangfujing ve Xidan gibi ticaret merkezleri ve Pekin Güney Tren İstasyonu gibi yoğun trafik merkezleri de var. Yeni nakitsiz ödeme yöntemiyle bilet edinmenin aşağı yukarı 10 saniye kadar bir zaman aldığı belirtiliyor. Yeni ödeme seçeneğinin, kentte tüm toplu taşıma hatları için ağustos sonu itibariyle geçerli olması bekleniyor.

ROBOT POLİS DEVRİYE GEZMEYE BAŞLADI

Çin’in Handan kentinde üç ayrı modelden oluşan robot trafik polisleri çalışmaya başladı. Yaya ve sürücüleri sözlü ve görsel olarak uyarabilen, yine sözlü ve görsel olarak soruları yanıtlayan robot trafik polisleri trafik kazası olaylarında da devreye girerek yönetimi sağlıyor. Kameralarla donatılmış olan robot polisler, trafik ihlallerini de saptayarak fotoğraf çekiyor. Hebei Eyaleti’nin Handan kentinden çalışmaya başlayan üç farklı modelden oluşan robot trafik polisleri, ilk iş günlerini başarıyla tamamladı.

Bir başka model robot polis ise araç kayıt merkezlerinde halktan bilgi alıyor ve soruları yanıtlıyor. Küçük, taşınabilir, uzaktan kumandalı trafik robotları ise sürücülere görsel ve sesli talimatlar vererek trafik kazalarını yönetiyor. Robotların, polis memurlarının iş yükünü azaltması ve günün her saati akıllı trafik yönetimi sağlamada önemli bir rol oynaması bekleniyor.

 

 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir