Çinli üniversiteden Boston Dynamics’e rakip köpek robot

Çin’de bulunan Zhejiang Üniversitesi araştırmacılarının geliştirdiği Jueying isimli robot köpek ABD merkezli Boston Dynamics’in geliştirdiği ünlü robot köpek Spot’a benzerliği ile dikkat çekiyor


Çinli araştırmacılar dört ayaklı robot köpeklerine bir yenisini daha ekledi. Zhejiang Üniversitesi araştırmacılarının Jueying isimli robotun görüntüleri yayınlandı. Robotun geliştirmesine Hangzhou merkezli DeepRobotics startup’ı da destek verdi. Jueying’in 85 santimetre uzunluğunda ve 65 santimetre yüksekliğinde olduğu açıklandı. Özel kamera ve sensörlerle donatılan Jueying, ayrıca 70 santimetrelik yükseklikten atlayabiliyor ve 40 santimetrelik engelleri aşabiliyor.

‘KOPYA’ SUÇLAMASI

Ancak Zhejiang Üniversitesi’nin geliştirdiği Jueying, ABD merkezli Boston Dynamics’in geliştirdiği ünlü robot köpek Spot’a benzerliği ile dikkat çekiyor. Jueying’i geliştiren ekip ‘kopya’ iddialarını kesin bir dille reddediyor. Jueying’i geliştiren ekibin kurucusu olan Zhu Qiuguo, “Eğer Boston Dynamics’in robot köpeği Bill Gates ise Jueying de Ma Yun (Alibaba’nın kurucusu Jack Ma)” dedi.

YAZAR: Serdar Irmak

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Serdar Irmak, yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Ekonomi ve sağlığa dair içerik üretiyor. 25 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Jack Ma’dan 1 milyon dolarlık Afrika girişim avı

Çinli internet devi Alibaba’nın kurucusu olan Jack Ma, Gana’nın başkenti Accra’da Netpreneur adlı yarışmada 10 genç Afrikalı girişimciyi destekleme amaçlı 1 milyon dolarlık toplam para ödülü verdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir