Çinli üniversiteden Boston Dynamics’e rakip köpek robot

Çin’de bulunan Zhejiang Üniversitesi araştırmacılarının geliştirdiği Jueying isimli robot köpek ABD merkezli Boston Dynamics’in geliştirdiği ünlü robot köpek Spot’a benzerliği ile dikkat çekiyor


Çinli araştırmacılar dört ayaklı robot köpeklerine bir yenisini daha ekledi. Zhejiang Üniversitesi araştırmacılarının Jueying isimli robotun görüntüleri yayınlandı. Robotun geliştirmesine Hangzhou merkezli DeepRobotics startup’ı da destek verdi. Jueying’in 85 santimetre uzunluğunda ve 65 santimetre yüksekliğinde olduğu açıklandı. Özel kamera ve sensörlerle donatılan Jueying, ayrıca 70 santimetrelik yükseklikten atlayabiliyor ve 40 santimetrelik engelleri aşabiliyor.

‘KOPYA’ SUÇLAMASI

Ancak Zhejiang Üniversitesi’nin geliştirdiği Jueying, ABD merkezli Boston Dynamics’in geliştirdiği ünlü robot köpek Spot’a benzerliği ile dikkat çekiyor. Jueying’i geliştiren ekip ‘kopya’ iddialarını kesin bir dille reddediyor. Jueying’i geliştiren ekibin kurucusu olan Zhu Qiuguo, “Eğer Boston Dynamics’in robot köpeği Bill Gates ise Jueying de Ma Yun (Alibaba’nın kurucusu Jack Ma)” dedi.

YAZAR: Serdar Irmak

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Serdar Irmak, yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Ekonomi ve sağlığa dair içerik üretiyor. 25 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir