Çinli TikTok’çu sayısı üç Türkiye’ye ulaştı

Popüler video uygulaması TikTok, Çin’de inanılmaz bir hızla büyüyor. 250 milyon kullanıcı rakamına ulaşan TikTok, üç Türkiye nüfusu kadar kullanıcıya sahip. Çin’de günde 160 milyon video seyrediliyor


Son günlerin en popüler video oluşturma ve paylaşma platformlarından biri olan TikTok, Çin’de aktif kullanıcı sayısında 250 milyon barajını aştı. Dünyada geçtiğimiz yıl 1 milyar indirme ve 500 milyon aktif kullanıcısı bulunan uygulama böylece sadece Çin’de Türkiye nüfusunun üç katı bir büyüklüğe ulaşmış oldu.

GÜNDE 160 MİLYON VİDEO

Çin’de hızlı bir büyüme rakamı yakalayan uygulama hakkında diğer rakamlar da ilginç. Bir araştırmaya göre Çin’de günlük olarak açılan ve seyredilen video sayısı 160 milyon rakamına da ulaştı. Bu rakam Çin’de kısa video paylaşımlarının ne kadar yüksek talep gördüğünü de gözler önüne serdi.

10 KİŞİDEN SEKİZİ VİDEO PAYLAŞIYOR

Video paylaşanların yüzde 54’ü erkek olurken kadınların oranı yüzde 46’da kaldı. Çin’de video uygulaması pazarı yüzde 744.7’lik muazzam bir büyümeye imza atarken toplam gelir rakamı 6.8 milyar dolara kadar çıktı. 2018 yılı genelinde tüm video uygulamalarını kullananların sayısı 648 milyona kadar ulaştı. Bu rakam da toplam internet kullanıcılarının yüzde 78.2’si gibi büyük bir orana tekabül ediyor.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı