Çinli Netease oyun piyasasında zirveye oynuyor

Çin’de çevrimiçi bilgisayar ve mobil oyunları, e-posta hizmetleri ve e-ticaret platformları geliştiricisi olan teknoloji şirketi Netease, yaptığı çalışmalarla Çin oyun piyasasının en büyük ikinci şirketi olarak dikkat çekiyor. Şirketin geçen yılki geliri 10.2 milyar dolara ulaştı


1997 yılında Çinli girişimci Ding Lei tarafından arama motoru teknolojisiyle kurulan ve günümüze kadar özellikle bilgisayar ve mobil oyunlar alanında çalışmalar gerçekleştiren teknoloji şirketi Netease, şu günlerde Çin oyun piyasasının en büyük ikinci şirketi konumunda yer alıyor. Dünyanın en büyük internet ve video oyun şirketlerinden biri olan teknoloji devi NetEase, Çin’de çevrimiçi PC ve mobil oyunlar, reklam ve e-posta hizmetleri ve ayrıca e-ticaret platformları geliştiriyor. Şirketin geliştirdiği Westward Journey, World of Warcraft, Hearthstone, StarCraft gibi oyunlar tüm dünyada milyonlarca kişi tarafından oynanmaya devam ediyor.

60 BİN DOLARA KURULDU

Bloomberg’in yayımladığı verilere göre 22 sene önce Ding Lei, Çin’deki iki arkadaşıyla birlikte şirketi 60 bin dolara kurarken, o zamanlar e-mail sistemi ve arama motoru teknolojisi üzerine çalışmalar gerçekleştiriyordu. Yine Bloomberg verilerine göre, geçtiğimiz yıl şirketin geliri 10.2 milyar dolara ulaştı. Bunun yanı sıra Bloomberg zenginler listesinde Çinli girişimci Ding, 19.1 milyar dolar servetiyle 57’nci sırada yer alıyor.

1 MİLYAR KİŞİ E-MAİL SİSTEMİNE KAYITLI

Aynı zamanda e-mail servis sağlayıcısı da olan Netease şirketi, tüm dünyaya sağladığı bu servis sayesinde 1 milyar kullanıcıya ulaşmış durumda. Ayrıca kurucusu olan Ding Lei, şirketi kurduğu yıllarda Çin’in ilk ücretsiz e-posta hizmetini kullanıcılarına sunmuştu.

ALİBABA İLE 2 MİLYAR DOLARLIK ANLAŞMA

E-ticaret alanında da gelişmeler kaydeden Netease, Çin pazarına ithal lüks ürünler sağlayan e-ticaret birimi Kaola’yı 2 milyar dolar karşılığında Alibaba’ya satacağını duyurmuştu. E-ticaret sitesi Koala’da giyim, elektronik ve spor aksesuarı gibi çeşitli alanlarda ürünler Çinli alışveriş tutkunlarının hizmetine sunuluyor.

163’ÜN ANLAMI

Şirket ile ilgili en dikkat çeken bilgi ise resmi web sitesi oluyor. Şirketin resmi web sitesinin adresi 163.com. Bunun anlamı ise, Çinli internet kullanıcıları genişbant internetin oluşmasından önce internete bağlanmak için 163’ü çevirmek zorunda kalıyorlardı. Şirkette buradan yola çıkarak resmi web sitesi adresini 163.com olarak belirledi.

 

 

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir