Çinli iki devden yapay zeka ortaklığı

Dünyanın en popüler teknolojilerinden biri olan yapay zekada savaş devam ediyor. Küresel savaşta iki Çinli şirket Baidu ve Huawei ortak çalışma kararı aldı


Çin’in dünya çapında tanınan iki teknoloji devi Baidu ve Huawei, yapay zeka konusunda ortaklığa gitti. İki şirket, yapay zeka temelli ürün ve çözümler konusunda yeni ürünler ortaya çıkarmak için iş birliğine gidiyor. Ortaklık 3 Temmuz günü Baidu’nın yıllık yapay zeka konferansında açıklandı.

Baidu’nun PaddlePaddle derin öğrenme platformu ile Huawei’nin Kirin çipleri eşleştirilerek en iyi yapay zeka enerjisi ortaya çıkarılacak. Aslında iki şirket arasında açıklanan bu iş birliğinin temeli 2017 yılına dayanıyor.

EVDE VE ARABADA KULLANILACAK

Baidu, yapay zeka konferansı sırasında ortaya Honghu adında yeni bir ses işleme çipini tanıttı. Bu çip, esas olarak, araçlarda ve akıllı ev aletlerinde makine-insan sesli etkileşimlerde kullanılacak. Ayrıca Baidu, otomobil üreticisi Geely ile de akıllı bağlantısallık, akıllı sürüş, akıllı ev aletleri ve e-ticaret alanlarında bir ortaklık açıkladı.

Baidu son yıllarda, akıllı konuşmacı/hoparlör ve otomatik sürücülük dalları içeren yapay zeka alanlarında yatırımını artırdı. Şirket, 300 adet sürücüsüz araç (otonom) filosunun 13 kentin yollarında test edildiğini duyurdu.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir