Çinli firmalar 5G’yi Everest’in tepesine taşıdı

İki Çinli firmadan 5G teknolojisinde göz dağı gibi bir adım geldi. Everest Dağı’nın tepesine 5G baz istasyonu kuruldu. Zirvede artık Everest Üssü, Geçiş ve İleri Kamp’larında 5G hizmetleri verilebiliyor


Çin’in en büyük iki telekomünikasyon firması China Mobile ve Huawei, ikonik bir yer olarak Everest Dağı’nın zirvesinde 5G bağlantısı kurduklarını açıkladılar. Zirvenin 6.500 metre yükseklikte 5G baz istasyonu açıldı ve işlemeye başladı. 6.500 metre yükseklikte fiber optik ağın lansmanı ile birlikte Huawei, China Mobile’ın ikili Gigabit ağını Everest Dağı’nda ilk kez çalıştırmasını sağladı.

ÜÇ KAMPA KURULDU

China Mobile, Huawei’nin uçtan uca 5G ağ ekipmanını, Everest Dağı Ana Kampında 5.300 metre yükseklikte baz istasyonları, 5.800 metrede Geçiş Kampını ve 6.500 metrede İleri Kampı kullandı. Şirketlerden yapılan açıklamada “Huawei’nin 5G AAU ve SPN teknolojileri, ağ bakım ve optimizasyonunun, düzgün ağ işlemlerini sağlamak için 5.300 metre ve üzeri bölgelerde istasyon yapan bir düzine ağ uzmanı tarafından gerçekleştirildi” dendi. Hem China Mobile hem de Huawei için iyi bir tanıtım olmasının yanı sıra, 5G’nin Everest’e yerleştirilmesi, araştırma tesislerinden ve sahadaki mobil keşiflerden büyük miktarlarda verilerin paylaşılmasını sağlayacak.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir