Çinli belediyeler Black Mirror’a özendi

Hayatın her alanında teknolojiyi en son noktasına kadar kullanmasını seven Çinliler bu özelliği bazı durumlarda endişeleri de beraberinde getiriyor. Nanjing kentindeki çöp toplayıcıları akıllı bilekliklerle izleniyor


Çin’deki teknolojik gelişmeler her geçen gün bilim kurgu filmlerine dönüyor. Bu hızlı gelişmeler için “Netfilix’in Black Mirror dizisinde teknolojinin insanları ele geçirmesi Çin’de yavaş yavaş gerçeğe dönüyor” yorumları yapılıyor. Çin’in Jiangsu eyaletinde bulunan Nanjing kentinde 500 çöp toplama elemanı akıllı bileklikler ile donatıldı. Bilekliklerin işçileri saniye saniye takip ettikleri öğrenildi. Çin basınındaki haberlere göre bilekliklerin amacının da personelin çalışma disiplinini kontrol altına almak.

ÇALIŞMAYA DEVAM ET UYARISI

İsimlerini açıklamadan konuşan işçiler 20 dakika boyunca hareket etmedikleri zaman bileklikten “Çalışmaya devam et” şeklinde bir ses geldiğini söyledi. Çin’in Twitter’ı olan Weibo’da yapılan yorumlarda “Biri Bizi Gözetliyor mantığı ile işçilerden verim alınamaz” şeklinde akıllı bilekliklere isyan edildi.

 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir