Çin’in yüz tanıma tekniği parmak izinin yerini alacak

Çin’in yüz tanıma tekniği tartışılmaya devam ediliyor. Birçok güvenlik uzmanına göre Çin’in dünyada liderlik ettiği bu teknik yakında parmak izinin yerini alacak. Peki yüz tanıma yöntemi nasıl çalışıyor?


Çin’deki sokakların dört bir yanına yerleştirilen güvenlik kameraları ile yapılan yüz tanıma teknikleri tartışılmaya devam ediyor. Çin hükümeti hayatı kolaylaştırmak için böyle bir yol izlediklerini söylüyor. Ancak yüz tanıma teknikleri üzerinden kişisel hakların ihlali konusu sıkça gündeme geliyor. Peki bu çok tartışılan yüz tanıma tekniği nasıl çalışıyor?  

ESKİ FOTOĞRAF İLE EŞLEŞTİRME

Yüz tanıma yazılımı gerçek zamanlı olarak kişinin eski çekilen fotoğrafını eşleştiriyor. Her yüz yaklaşık 80 eşsiz özek noktaya sahip. Göz, yüz, burun, çene ve ağız yapıları herkeste farklı oluyor.  Dijital videolar,  bu farklılıkları ölçümlüyor. Örneğin burun genişliğini ya da göz çukuru derinliğini hesaplıyor. Bu gerçek zamanla hesaplamanın ardından yüz tanıma yazılımı devreye giriyor ve kişinin sistemde olan eski fotoğrafı ile gerçeği hemen ortaya konuyor. Birçok güvenlik uzmanına göre Çin’in küresel liderliğe oynadığı yüz tanıma tekniği yakında parmak izinin yerini alacak. Öte yandan Çin yüz tanıma teknolojisinde liderliğine oynuyor. 1.4 milyar kişi içerisinde herhangi bir kişiyi 3 saniyede tanıyan sistemi uygulayan Çin, ülke geneline 200 milyon kamera yerleştirdi. Çin’in yüz tanıma teknolojisi Kuşak Yol diğer ülkelere yayılıyor.

YAZAR: Semih Sülün

34 yaşında 1 çocuk babası olan Semih Sülün, teknoloji ve politika haberlerinden sorumludur. Sık sık yurt dışı ziyaretlerine giden Sülün, Asya kıtası hakkında araştırmalarda yapıyor.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir