Çin’in uzay tarihi

Pekin hükümeti kısa süre içinde sadece ABD değil uzaydaki diğer rakipleri olan Rusya, Avrupa Birliği ve Hindistan’ı yakaladı hatta geçti.


Çin uzay yarışına ABD’den 40 yıl sonra dahil oldu diyebiliriz. Ancak Pekin hükümeti kısa süre içinde sadece ABD değil uzaydaki diğer rakipleri olan Rusya, Avrupa Birliği ve Hindistan’ı yakaladı hatta geçti. İşte Çin’in uzaydaki tarihi…

YANG LIVEY’İN BAŞARISI

1956: Çin’in uzay maceraları da Soğuk Savaş dönemine dayanıyor. Tam tarih vermek gerekirse 1956. 

1970: Yörüngeye ilk uydu fırlatıldı. 

2000’ler: İlk önemli başarılar gelmeye başladı. 

15 Ekim 2003: Bir dönüm noktası oldu. Sovyetler ve ABD’nin ardından yörüngeye insanlı uzay aracı göndermeyi başardılar. Şıncou-5 isimli uzay aracından bahsediyoruz. Yang Livey isimli astronot böylece ‘Uzaydaki ilk Çinli astronot’ olarak tarihteki yerini aldı. 

2007: Çin, arızalanan uydusunu vurdu. Böylece Rusya ve ABD’nin ardından uzaydaki bir uyduyu imha edebileceğini gösteren üçüncü ülke oldu.

27 Eylül 2008: Cay Cigang isimli bir diğer astronot ülkesi adına uzay boşluğundaki ilk adımları attı. Böylece Cigang da uzayda modül dışına çıkan ilk Çinli oldu. İşte Çin bu adımlarla uzay yarışında ne kadar ciddi olduğunu Dünya’ya göstermiş oldu. 

29 Eylül 2011: Gök Saray-1 ya da Tiangong-1, Çin’in ilk uzay laboratuvarı oldu. Misyonunu iki yıl sonra tamamladı.  

16 Haziran 2012: Şıncou – 9 isimli uzay aracı bir diğer büyük başarıya imza attı. O dönem hala yörüngede olan Gök Saray -1’e kenetlendi. Bu aynı zamanda Çin’in ilk modül kenetlenme misyonuydu ve başarıyla tamamlandı. Artık Çin de yörüngeye insan ve kargo taşıyabilecek kapasiteydi. 

16 Haziran 2012: Evet tarih bir önceki madde ile aynı. Ancak Şıncou – 9’daki bir önemli detayı daha ayrıca belirtmek istedik. Ülkenin ilk kadın taykonoutu Liu Yang, Gök Saray – 1 laboratuvarına geçen diğer 2 kişi arasındaydı ve ülkenin ilk kadın taykonotu olarak böylesi bir başarıya imza attı. 

YENİ UZAY YARIŞINI ATEŞLEDİ

2 Aralık 2013: Çang’ı-3 isimli uzay aracı Çin’in ilk Ay aracı oldu. Bu aynı zamanda yine ABD ve Sovyetler’in ardından Çin’e önemli bir başarı getirdi: Pekin yönetimi Ay’a araç indiren üçüncü ülke oldu. Diğer bir önemi ise günümüzdeki yeni uzay yarışı bu misyon ile ateşlendi, çünkü Çin, 1976’dan bu yana Ay’a keşif aracı gönderen tek ülke olmuştu.

15 Eylül 2016: Tiengong-2 modülünü yörüngeye gönderildi. 

17 Ekim 2016:  Üç taykonot, uzay araçlarının kenetlendiği Tiengong-2’de 33 gün kaldı.

3 Ocak 2019: Çin’in uzay aracı Ay’ın karanlık yüzüne iniş yaptı

 

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir