Çin’in TÜBİTAK’ı proje seçerken de yapay zeka kullanmaya başladı

İnsandan daha hızlı işlem yapan yapay zekanın bir diğer önemli özelliği de duygu ve önyargıdan yoksun olması. Çin’in TÜBİTAK’ı Ulusal Doğal Bilimler Fonu da destekleyeceği projeleri artık yapay zeka ile seçme kararı aldı


Teknolojinin gelişimi ile yapay zeka hayatın her alanına girdi. Ama artık teknolojinin gelişimini de artık yapay zeka belirleyecek. Nasıl mı? Türkiye’deki TÜBİTAK benzeri olan Çin’in en büyük temel bilimler fonu, destekleyeceği projeleri seçerken artık yapay zeka kullanıyor. Yapay zeka kullanılmasının amacı ise daha hızlı, verimli ve hakkaniyetli bir seçim süreci yönetmek. 

44 BİN BAŞVURU ALIYOR

Bu projenin ortaya çıkmasının nedeni ise dünyanın en büyük fonlarından biri olan Çin Ulusal Doğal Bilimler Fonu’nun (NSFC) yüzlerce başvuru alıyor olması. Geçtiğimiz yıl fondan yararlanan proje sayısı 44.000 olmuştu. Araştırmayı insana göre daha iyi yapan yapay zekanın bir diğer özelliği de sübjektif değerlendirmeye ve duygulara sahip olmaması. 

YOLSUZLUK MÜMKÜN DEĞİL

Çin’de insanların bağlantılarını kullanarak bir adım öne geçmeye çalışması yapay zekayı daha da önemli hale getirmiş. Çin Ulusal Doğal Bilimler Fonu’ndakiler de herhangi bir yolsuzluğa izin vermesinin mümkün olmaması nedeniyle projeyi destekliyor. Yapay zeka araştırmayı yaparken tüm bilimsel veri tabanından ve literatürden tarama yapıp aynı zamanda bilim adamının web sitesinden ve yayınlarından inceleme yaparak belli bir sonuca ulaşıyor. Daha sonra topladığı tüm verilerden bir analiz yaparak en iyi uyuşan örneği bulup ona göre sonuca varıyor.

BU BİR REFORM

Bazı araştırmacılar Ulusal Doğal Bilimler Fonu’nun attığı bu adımı eleştirirken ve şüphe ile yaklaşırken büyük bir bölümü de yapay zekanın süreci oldukça geliştireceğini düşünüyor. Avrupa’nın en büyük temel araştırma ajansı olan Fransız CNRS’nin Uluslararası İşbirliği Bölümünün Yöneticisi Patrick Nédellec’e göre atılan bu adım dünya çapında bir reform anlamına geliyor. Çin’in attığı bu adım bilim adamlarının üzerindeki baskıyı da alıyor. Aynı zamanda doğru sonucu da en iyi veren yöntem. Dünyada da birçok benzer kurum her yıl binlerce başvuru alıyor. Örneğin CNRS geçtiğimiz yıl yüzde 10 artışla 225. bin başvuru aldı. Çin’in planları arasında önümüzdeki 5 yıl içerisinde bir kredi sistemi kurmak da var. Böylece daha iyi ve daha hakkaniyetli bir ödül sistemi de kurulacak. 

YAZAR: Bilal Akpınar

Osmangazi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Bilal Akpınar, uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra 51 yaşında emekliye ayrılmıştır. Çin Haber'de köşe yazarlığı ve Çin siyasetine dair içerik üretiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir