Çin’in ilk sürücüsüz akıllı treni hizmete başladı

Çin’de dünyanın ilk makinisti olmayan yüksek hızlı akıllı treni hizmete başladı. 2022 Pekin Kış Olimpiyatları için tasarlanan tren saatte 350 km hıza ulaşabiliyor


Çin Demiryolları Kurumu’nun, saatte 350 kilometre hıza ulaşabilen ve makinisti olmayan ilk yüksek hızlı trenini hizmete soktu. Pekin ile Zhangjiangkou kentleri arasında kullanılmaya başlanan tren, 2022’de gerçekleştirilecek olan Pekin Kış Olimpiyatları için tasarlandı. Daha önce sürücüsüz trenleri devreye sokan Çin, ilk defa bu kadar yüksek hızda bir treni vatandaşlarının kullanımına sundu. Bunun yanı sıra Çin’de geçen günlerde ülkenin yerli navigasyon sistemi BeiDou ile tanımlı ilk tren de hizmete başlamıştı.

2.718 SENSÖR YARDIMIYLA ÇALIŞIYOR

Makinisti olmadan seferlerini yapmaya başlayan tren, 5G yardımıyla kontrol edilebiliyor. Ayrıca tren güzergahına yerleştirilen 2.718 adet sensör, gerçek zamanlı veri toplayarak trenin seyahatini takip edebiliyor. Trenin iç döşemesinde de akıllı çözümler kullanılırken, her bir koltukta dokunmatik ekran ve kablosuz şarj yuvası bulunuyor. Toplamda 10 istasyon bulunan güzergahta, yolculara yardımcı olması amacıyla robotlar ve yüz tanıma teknolojileri kuruldu.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir