Çin’in Google’ı Baidu: Günde 630 milyon dakika geçiriliyor

Çin’de internetin arama devi olan Baidu şaşırtmaya devam ediyor. Çin’in Google’ı olarak kabul edilen Baidu’da günlük geçirilen süre 630 milyon dakikaya ulaştı. Ayrıca 1.54 milyara ulaşan arama hacmi ile Baidu, bu alanda ne kadar büyük olduğunu gösteriyor


Çinli girişimci Robin Li tarafından 2000 yılında kurulan ve o günden itibaren Çin’in yerli Google’ı haline dönen dev arama motoru Baidu, bir büyük istatistiğe daha imza attı. Günlük 630 milyon dakika geçirilen süreye ulaşan arama motorunda yine günlük yapılan arama hacmi ise 1.54 milyara ulaştı.

ÜCRETLİ PLATFORM BAİDU WENKU

Eğitiminin bir kısmını ABD’de gören ve Baidu fikrinin aklına arkadaşları ile Silikon Vadisi’nde gittikleri piknikte geldiğini söyleyen 50 yaşındaki Robin Li’nin kişisel serveti şimdilerde 6 milyar doları geçmiş durumda. Baidu’nun Genel Müdürü Ruan Yu ise şirketleri hakkında China Daily gazetesine konuştu. Ruan Yu yaptığı açıklamada, ‘’İstatistikler ve tercih edilmemizin sebepleri ortada. Verdiğimiz hizmetten ve kaliteden ödün vermek istemiyoruz. Çevrimiçi olarak erişilebilecek ücretli içerik konusunda çalışmalarımız devam ediyor. 2009 yılında başlattığımız Baidu Wenku’ya ağırlık vermeyi sürdürüyoruz‘’ şeklinde konuştu.

GELİŞTİRME İÇİN 500 MİLYON YUAN

Ayrıca Baidu Wenku için iyileştirme gelirlerini de açıklayan Ruan, bilgi hizmetlerini geliştirmek ve gelecek yıl içerik oluşturucularını desteklemek için 500 milyon yuan (71 milyon $) yatırım yapmayı planladıklarını belirtti. Platform 2013 yılında ücretli bilgi akışına başlamış ve o tarihten beri abone ücretlerini almaya devam ediyor.

HER GÜN 230 MİLYON KİŞİ ZİYARET EDİYOR

Baidu’nun bilgi paylaşım platformları, 220 bin içerik oluşturucuya, 50 binden fazla akademisyene ve uzmana aynı zamanda 60 bin ortağa sahip. Bilgi ve içerik ürünleri her gün 230 milyondan fazla kişiye hizmet veriyor.

ÇEVRİMİÇİ İÇERİK PAZARI BÜYÜYOR

Çinli pazar araştırmacısı şirketi iResearch’in verilerine göre Çin’in çevrimiçi ücretli bilgi endüstrisinin önümüzdeki üç yıl içinde patlayıcı oranda büyümesi bekleniyor. Toplam market gelirinin ise 2017 yılında 4.91 milyar yuan olduğunu 2020 yılındaki beklentinin ise 23.5 milyar yuan olarak belirlendiği belirtiliyor.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir