Çin’in Apple’ı: Xiaomi

Çin merkezli akıllı telefon denilince akla artık hemen Huawei geliyor Ancak sadece bu yıl dünya genelinde 2 bin mağaza açan Xiaomi de kısa süre içinde öncü şirketlerden biri haline geldi.


Çin merkezli telefonlar denilince akla ilk önce Huawei geliyor. Özellikle Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşının kilit aktörü haline dönüşmesinin ardından Huawei ismi dünya basınında çok sık duyulmaya başlandı. ABD’nin kara listeye aldığı Huawei şirketi, Güney Kore merkezli Samsung’un ardından dünyada en fazla akıllı telefon satan ikinci şirket konumunda. Üçüncü sırada ABD’li dev Apple varken dördüncü sırada ise yine bir Çin merkezli şirket olan Xiaomi var. Gelin kısa süre içinde öncü şirketler listesinde üst sıralara çıkan Xiaomi hakkındaki detaylara bakalım.

12 MİLYAR DOLARLIK SERVET

Çin’in başkenti Pekin merkezli olan Xiaomi şimdilerde dünyada en fazla akıllı telefon üreten dördüncü şirket haline geldi. 2011 yılında kurulan şirket 8 yıl gibi kısa bir sürede küresel güç haline geldi. Xiaomi’nin bu denli hızlı yükselmesinin arkasında ise Çin ve Hindistan piyasalarındaki başarısı var. Şirketin CEO’su aynı zamanda Xiaomi’nin kurucularından olan Lei Jun var. Kişisel serveti 12 milyar dolara ulaşan Lei Jun için aynı zamanda markanın yüzü de diyebiliriz. Xiaomi’nin yeni ürünlerini sürekli kendisi yapıyor. Başlığımızda da belirttiğimiz gibi Xiaomi için “Çin’in Apple’ı” benzetmesini yapıyor.  İzlediği strateji ve çevreye duyarlılığı ile bu benzetmenin yapıldığı söyleniyor.

300 MİLYON KİŞİDE VAR

İlk başta sadece online satış yapan Xiaomi son zamanlarda pazar stratejini değiştirdi. Şirket, sadece bu yıl dünya genelinde 2 bin mağaza açtı. İtalya, İspanya ve Almanya gibi Avrupa ülkelerine giren Xiaomi’nin Türkiye’de de ortalığı bulunuyor. Günümüzde 15 bin çalışanı olan Xiaomi telefonları, 300 milyon kişi tarafından kullanılıyor. ABD merkezli Google ve Microsoft ile işbirliği içinde olan Xiaomi’nin yakın zaman içinde ABD piyasasına da girmesi bekleniyor. Xiaomi şirketi akıllı telefonların dışında akıllı saatler ve diğer yeni nesil teknolojik cihazları da üretmeye başladı.

 

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir