Çin’in 5G gövde gösterisinde son nokta

Önce Everest dağının tepesi, ardından bir kömür madeninin en dibi. Şimdi de çölün ortası. Çin 5G teknolojisinde gövde gösterisini bu kez Taklamakan Çölünün ortasına baz istasyon kurarak yapıyor


Çin’in en büyük iki telekomünikasyon firması China Mobile ve Huawei, ikonik bir yer olarak Everest Dağı’nın zirvesinde 5G bağlantısı kurduklarını açıkladı. Zirvenin 6.500 metre yükseklikte 5G baz istasyonu açıldı ve işlemeye başladı. Bundan bir süre sonra geçtiğimiz ay da Yangquan Kömür madenciliği firması Shanxi kömür madenine yani yerine yüzlerce metre altına 5G teknolojisini götürdü. Çin bu gövde gösterisini biraz abartmış olacak ki bu kez de çölün orta yerine 5G istasyonu kurdu.

ÇÖLÜN ORTASINA İSTASYON

Geçtiğimiz günlerde Taklamakan Çölü’nün göbeğinde faaliyete geçen 5G baz istasyonunun çölde akıllı bir petrol sahasının inşasına yardımcı olacak. Başta ABD olmak üzere batılı ülkeler ile sorunlar 5G konusunda sorunlar yaşayan Çin, Sinopec Northwest Oilfield Company, petrol sahası kaşifi için bu teknolojiyi hayata geçirecek. 

YERİN 7.300 METRE ALTINDA

Shunbei Petrol Sahası Asya’nın en derin kara petrol sahası olarak kabul ediliyor. Taklamakan Çölü’nün kalbinde yer alan şirket, petrol sahasının keşif ve çıkarma faaliyetlerinin genellikle yerin 7 bin 300 metre altında yapıyor. Bir şirket yetkilisi 5G uygulamasının petrol sahasının bilgi kontrol sistemine güçlü destek sağlayacağını ve petrol ve gaz üretim sisteminin otomatik ve gözetimsiz çalışmasına yardımcı olacağını belirtti.

 

YAZAR: Bilal Akpınar

Osmangazi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Bilal Akpınar, uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra 51 yaşında emekliye ayrılmıştır. Çin Haber'de köşe yazarlığı ve Çin siyasetine dair içerik üretiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir