Çin’e Apple gönderiminde devasa düşüş

Ticaret savaşının gölgesinde kalan Apple’in Çin’e iPhone sevkiyatı devasa bir düşüş yaşadı. Yüzde 28’lik düşüşü tek yavaşlatan ise iPhone’un yeni modeli iPhone 11 oldu


ABD ile yürütülen ticaret savaşı etkilerini daha da şiddetli bir şekilde göstermeye başladı. Üçüncü çeyrekte Çin’e yapılan iPhone sevkiyatı yüzde 28 düştü. Düşüşün ana nedeninin, Beyaz Saray tarafından başlatılan ticaret savaşına yanıt olarak, Çin’den Huawei’nin ABD’den ithal ettiği bileşenlerin yasaklanmasının yanı sıra, Çin’li tüketiciler arasında Amerikan karşıtı duygular olduğuna inanılıyor.

IPHONE 11 DÜŞÜŞÜ FRENLEDİ

Çin’deki bu düşüş Apple’ın tüm dünyadaki gelir düşüşünün tamamının sebebi olarak gösteriliyor. Yüzde 28’lik düşüşün daha da derin olmasını engelleyen ise yeni model iPhone 11’in piyasaya çıkması oldu. Eylül ayında piyasaya sürülen yeni telefon, iPhone’un üçüncü çeyrekteki sevkiyatının yaklaşık yüzde 40’ını oluşturuyor.

HUAWEİ TEK KAZANAN OLDU

iPhone’a karşı en güçlü rakibi olarak ortaya çıkan Huawei ise üçüncü çeyrekte yüzde 66 büyüme ile en büyük kazanan oldu. Huawei, yıllık yüzde 66’lık bir büyüme ile yüzde 42’lik bir rekor pazar payına ulaştı. 41.5 milyon akıllı telefon ile pazar liderliğini genişletti. Huawei’nin güçlü performansıyla gölgelenen, geri kalan ilk beş üretici firma ise Oppo, Vivo, Xiaomi ve Apple.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir