Çin’den Fransa’ya 5G tepkisi

ABD 5G savaşında yeni bir cephe açmaya çalışıyor. Huawei’nin Fransa’da kullanılmasını engellemeye çalışan ABD’ye karşı Çin Fransa’ya endişelerini iletti


Çin’den Fransa’ya 5G tepkisi

ABD ile devam eden ticaret savaşlarının ana konularından biri olan 5G teknolojisi Avrupa ülkelerinde de kendini hissettiriyor. 5G konusunda en büyük yatırımları yapan Çinli teknoloji devi Huawei’nin Fransa’da devre dışı bırakılacağı yönünde gelen bilgiler üzerine Çin’deki Paris büyükelçiliği ile görüşme sağlandı. Fransız hükümeti, 5G mobil ağı için tedarikçileri seçerken Huawei’ye karşı ayrımcılık yapmamaya çağırıldı ve şirketin rakiplerinden daha fazla kısıtlamayla karşılaşacağından endişe edildiği dile getirildi.

ABD DÜNYAYA YAYMAYA ÇALIŞIYOR

Telekom altyapısında dünyanın en büyük firmalardan biri olan Çinli Huawei için ABD küresel ölçekte çalışıyor. ABD, ülkeleri mobil ağlardan yasaklamaya ikna etmeyi amaçlıyor. Washington’un temel tezi ise Çin’in 5G teknolojisinin altyapısını yaparak casusluk için bu teknolojiyi kullanacağı. Huawei ve Pekin de bu iddiayı reddediyor. Uzmanlara göre, Fransa yeni nesil kablosuz teknolojiyi kullanıma sunmanın ilk aşamalarında ve hükümetin Huawei’nin olası rolü konusundaki henüz net bir tutumu yok. Bazı Fransız medya kuruluşları, son aylarda şirketin çeşitli şehirlerde kısıtlamalarla karşılaşabileceğini bildirdi.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir