YouTube da yasağa katıldı

Google, Hong Kong’daki protestolarla ilgili Çin yanlısı yayınlar yapan 210 YouTube kanalını dezenformasyon yaptıkları gerekçesiyle kapattığını açıkladı


Hafta başında Facebook ve Twitter’ın Hong Kong gösterilerini ‘tehlikeli ve aşırılık yanlısı’ olarak gösterilmesini gerekçe göstererek Çinli bazı sosyal medya hesaplarını kapatmasının ardından bir yeni hamle de Google’dan geldi.  Google, Çin yanlısı yayın yapan 210 Youtube kanalını, kasıtlı olarak yanlış bilgiler paylaştığını gerekçesiyle kapattı. Şirketten yapılan açıklamada, söz konusu YouTube kanallarını yönetenlerin faaliyet merkezlerini gizlemeye çalıştıkları belirtildi. Çin medyası ise Google, Twitter ve Facebook’u, Hong Kong’daki protestocuların şiddet eylemlerinin ifşa edilmesini engelleyerek basın özgürlüğüne zarar vermekle itham etti. Alınan bu kararların yanı sıra geçtiğimiz günlerde Batı basınında 20 milyon Çinli troll hesaplarının Twitter’dan Weibo’ya ya da Facebook’tan YouKu’ya kadar birçok sosyal ağda Pekin hükümetinin ideolojisini yaydığı iddiası gündeme gelmişti.

200 BİN HESAP ASKIYA ALINDI

Pazartesi günü Twitter ve Facebook’un açıkladığı karara göre, Twitter 936 hesabı silmiş, 200 bine yakın hesabı askıya almış ve Facebook da ‘7 sayfayı, 3 grubu ve 5 hesabı’ kapatmıştı. Facebook ve Twitter, söz konusu hesapların Hong Kong gösterilerini ‘tehlikeli ve aşırılık yanlısı’ olarak göstermesi ve gösterilerin ‘Batı ülkelerinin çıkarına olduğunu söylemesi’ gerekçeleriyle kapatmıştı. Aslına bakılırsa Facebook ve Twitter, Çin’in anakarasında resmi olarak yasaklı. Ancak VPN yoluyla bu platformlara erişilebiliyor. Özel bir statüye sahip olan Hong Kong’da ise bu platformlara erişimin önünde bir engel bulunmuyor.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir