Çin’deki son gelişmeler: 5G’de şimdiye kadar neler yapıldı

Çin’de son günlerde teknoloji ve ekonomi alanında öne çıkan gelişmeleri sizin için derledik: Contemporary Amperex Technology, iki milyon km dayanan bir pil geliştirdi


Koronavirüs ile mücadelesiyle öne çıkan Pekin hükümeti, bir yandan da ülke ekonomisini canlandırmak için çalışmalarını hızlandırıyor. Çin basınında son günlerde öne çıkan haberleri bir araya getirdik…

ÇİN’E YATIRIMLAR BAŞLADI

Volkswagen’den 2.1 milyar euro’luk yatırım Alman otomotiv devi Volkswagen Çin’deki fabrikasına elektrikli araçlar için 2.1 milyar euro’luk yatırım kararı aldı. Geçen yıl Çin’de 1 milyon elektrikli araç satıldı. Çin dünyada en çok elektrikli aracın satıldığı ülke oldu.

TOYOTA ÇİNLİLERLE HİDROJENLE ÇALIŞAN ARAÇ ÜRETECEK

Toyota , 5 Çinli firma ile yeni bir ortak girişime imza attı.  200 milyon yuan (28,24 milyon dolar) yatırım yapacak firma, hidrojen yakıt hücreleri geliştirecek.

ÇİN’E KARŞI KÜRESEL HAREKET GİRİŞİMİ: IPAC

Diğer taraftan Japonya, Kanada, Norveç, İsveç, Almanya, Avustralya, Avrupa Birliği ve ABD’den siyasiler “Komünist Çin rejimine karşı dünyayı korumak için” Inter-Parliamentary Alliance on China (IPAC) isimli organizasyon kurdu.

5G’NİN TİCARİLEŞMESİNDEN BU YANA ÇİN NELER YAPTI

Global Times gazetesindeki verilere göre;

– 250,000 5G üssü kuruldu
– 130 farklı 5G uyumlu akıllı telefon modelinin satışı onaylandı
 -5G teminallerinin sayısı 36 milyonu aştı.

WUHAN GECE PAZARLARI AÇILDI

Kovid-19’un ilk merkezi olan Wuhan’da 18 gündür yeni vaka bildirilmiyor. Kentte aktif korona hastası kalmadı. Gece pazarları açıldı…

KOMPLO TEORİLERİNİN ARKASINDA TRUMP YANLILARI VAR

Avustralya merkezli Centre for Responsible Technology’nin araştırmasına göre; Kovid-19’un Çin’in biyolojik silahı olduğuna dair atılan tweet’lerin büyük kısmının arkasında Trump yanlıları ve QAnon hesapları var.

ÇİNLİ ÜRETİCİ 2 MİLYON KM DAYANAN PİL GELİŞTİRDİ

Tesla ve Volkswagen için elektrikli otomobil pilleri üreten Contemporary Amperex Technology, iki milyon km dayanan bir pil geliştirdi. Otomotiv endüstrisi için dönüm noktası olacak bu yeni güç ünitesi 16 yıl ve dayanabiliyor.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir