Çin’deki Apple mağazaları da kapanıyor

Koronavirüs salgını nedeniyle Çin’deki Apple mağazaları ve ofisleri 9 Şubat’ta kapanıyor. Firma sözcüleri “42 mağaza ve ofisleri bir an önce tekrar açmayı dört gözle bekliyor olacağız” dedi


Dünyanın dört bir yanında hükümetler, kuruluşlar ve firmalar koronavirüs’e karşı önlemler alıyor. Apple da sağlık uzmanlarından aldığı görüş sonrası Çin’deki tüm perakende mağazalarını kapatma kararı aldı. 25 ülkede 17 binden fazla insana bulaşan virüs nedeniyle Apple, Cumartesi günü yani 9 Şubat’a kadar Çin’deki 42 mağazasını ve şirket ofisini kapatacağını açıkladı.

EN KISA ZAMANDA AÇMAK İSTİYORUZ

Bir Apple sözcüsü, “Dikkatli bir şekilde ve önde gelen sağlık uzmanlarının en son tavsiyelerine dayanarak, Çin anakarasındaki tüm ofislerimizi, mağazalarımızı ve iletişim merkezlerimizi 9 Şubat’a kadar kapatıyoruz. Durumu yakından izlemeye devam edeceğiz ve mağazalarımızı en kısa zamanda tekrar açmayı dört gözle bekliyoruz” dedi.

BEŞTE BİRİ ÇİN’DE SATILIYOR

İPhone da dahil olmak üzere Apple ürünlerinin büyük çoğunluğu Çin’deki fabrikalarda üretiliyor. Bunun da ötesinde, Apple’ın ürün satışlarının beşte biri Çin’den geliyor. Apple yaptığı açıklamada Wuhan koronavirüsünün satışları veya gönderileri nasıl etkileyebileceği yönünde bir yorum yapmadı. Analistler, iPhone gönderilerinin 2020’nin ilk çeyreğinde yüzde 10 azalarak 36 ila 40 milyon arasında düşeceğini tahmin ediyor.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir