Çin’de yeni enerji araç kullanımı yüzde 270 arttı

Dünyanın en büyük yeni enerji araçları (NEV) stokuna sahip Çin’de, araçların kullanımı yüzde 270 arttı. Geçtiğimiz yıl ülkedeki NEV araçları 41.7 milyar kilometre mesafe kat etti


Dünyanın en büyük otomobil pazarlarından biri olan Çin’de, yeni enerji araçları (NEV) kullanımı da artmaya devam ediyor. Çin’in Ulusal Veri İttifakı’nın yaptığı araştırmalara göre, 2019’da bir önceki yıla oranla NEV kullanımı yüzde 270 arttı. Çin’de geçtiğimiz yıl NEV 41.7 milyar kilometre mesafe kat etti.

3 MİLYON NEV VAR

Çin’de son yıllarda akıllı ve NEV araçlarına yatırımlar artmaya devam ediyor. NEV endüstrisinin kapsadığı alanlar ise enerji, hidrojen yakıtlı ve hibrit olarak dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra Pekin Teknoloji Enstitüsü’nün geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamaya göre Çin, 3 milyon adet araçla dünyanın en büyük NEV stokuna sahip ülke konumunda. Ayrıca NEV satışları, 2019’un ilk 10 ayında iki haneli bir büyüme kaydetti. NEV araç satışları ise, bu dönemde toplam yeni otomobil satışlarının yüzde 5’inden daha azını oluşturdu.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Virüs sebebiyle Çin’in şehirlerindeki kısıtlamalar artırıldı

Koronavirüsü ile yoğun bir mücadele içerisinde olan Çin hükümeti, şehirlerdeki kısıtlamaları artırmaya devam ediyor. Virüsün yayılmasının engellenmesi için kontrol noktaları arttırılırken, halka açık yerler kapatıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir