Çin’de Tesla üretimi ABD’ye göre yüzde 65 daha az maliyetli

Tesla’nın ilk Çin üretimi araçları yollara çıktı. Ekim ayından bu yana ön sipariş alınan Model 3, ABD’dekine oranla yüzde 65 daha ucuza üretiliyor


Çin’deki ilk Tesla Şangay’da üretildi. Üretilen ilk Tesla Model 3 ile deneme sürüşü yapıldı. Üretilen ilk otomobiller, müşterilere bilgi ve test sürüşü yapmak için kullanılıyor. Çin’deki 49 merkezde bugün itibarıyla testler başladı. Model 3 ayrıca Guangzhou şehrinde uluslararası bir otomobil fuarında sergileniyor.


FİYAT 50 BİN DOLAR 

Yeni Shanghai Gigafactory’de üretilen otomobillerin başlangıç ​​fiyatı 355.800 yuan yani 50 bin 623 dolar düzeyinde. İthal edilen bir modelden yaklaşık yüzde 2 daha ucuz. Müşteriler otomobilleri yalnızca online olarak satın alabiliyor ve Tesla 25 Ekim’den bu yana sipariş topluyor. Şangay fabrikası sadece 10 ayda inşa edildi ve geçen ay deneme üretimine başladı. Tesla’nın fabrikası ABD’deki Model 3 üretim tesisine göre maliyet olarak yüzde 65 daha ucuz.


BERLİN’E MEGA FABRİKA


CEO Elon Musk, fabrikayı ABD dışındaki ilk firma olarak ‘gelecekteki büyüme için bir şablon’ olarak tanımladı. Muskgeçen hafta, Tesla’nın büyük elektrikli otomobil yarışını Avrupa’nın üretim merkezine götürecek bir hamle olarak Berlin’de bir mega fabrika inşa edeceğini açıklamıştı. Şanghay’da Tesla Model 3’ten yıllık 150 bin adet üretim hedefliyor.

YAZAR: Bilal Akpınar

Osmangazi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Bilal Akpınar, uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra 51 yaşında emekliye ayrılmıştır. Çin Haber'de köşe yazarlığı ve Çin siyasetine dair içerik üretiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir