Çin’de sigara içenlerin Vatandaşlık Puanı düşürülecek

Çin’in Hangzhou kentinde QR Kodu üzerinden gün içinde çok fazla sigara içtiği saptanan kişilerin Vatandaşlık Puanları düşürülecek


Çin basınında yer alan ülkedeki son gelişmelerden bazılarını sizin için derledik.  

DİJİTAL QR KOD’DA YENİLİKLER

Çin’de 10 milyon nüfuslu Hangzhou kentinde QR Kod’un Sağlık Uygulaması cep telefonlara erişebilecek. Böylece belirli seviyenin üzerinde sigara ve alkol içenler, ya da az adım atanların Vatandaşlık Puanları düşürülecek.

290.000 KM YOL

Çin basınındaki bilgilere göre 2019’da kırsal alanlarda 290.000 km yol inşa edilerek 9.400’den fazla köyün büyük şehirlere erişimi sağlandı. Çin’de 1949’dan beri 800 bin köprü yapıldı. Bu yüzyılda yapılan dünyadaki en uzun 100 köprüden 90’ı Çin’de bulunuyor.

ÇİN KAMU KURUMLARININ KARI REKOR ORANDA ERİDİ

Çin devlet işletmelerinin karları Ocak-Nisan döneminde 210,56 milyar yuanla (29,5 milyar dolar) yüzde 74.3 düştü. Gelirleri de yüzde 9.2 düşüşle Ocak-Nisan döneminde 17 trilyon yuan oldu.

TEKNOLOJİDE 4 MİLYON İŞ AÇIĞI VAR

Bir iş arama portalı olan Zhilian Zhaopin’e göre, 2020’nin sonuna kadar, Çin’in altyapı sektörlerinde yönlendirmeyi bekleyen  teknik kadro boşluğunun sayısı 4,17 milyona ulaşabilir. 5G ağları, bigdata ve AI alanında çalışan bulunamıyor.

ULUSAL KONGRE’DE AÇIKLANANLAR

Çin basını her yıl yaptığı gibi Çin Ulusal Halk Kongresi boyunca ülkedeki verileri açıklıyor. İşte onlardan bazıları;

Ülkede yoksulluk %95 bitti Bu hedef yoksulluğu sıfırlamak
Önümüzdeki 6 ayda temel ihtiyaçlar için hükümet 85 milyar $ aktaracak. 
527 milyar $ değerinde özel devlet tahvili çıkarılacak. 

Tüketici fiyatları yüzde 3,5 oranında tutulacak Mali açık oranı en az yüzde 3,6 olacak.

DJI’DA BÜYÜK YOLSUZLUK

Dünyanın en çok satan drone üreticisi Çinli DJI firmasında 10.5 milyon dolarlık yolsuzluk skandalı ortaya çıktı. İki DJI çalışanı rüşvetten suçlu bulundu. Yolsuzluk 2018’de DJI’ye 150 milyon dolara mal olmuş.

 

 

 

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir