Çin’de sessiz sedasız hidrojen devrimi

Otomotivde hidrojen devrimi Çin Foshan’da başlatılıyor. Hidrojen Vadisi olarak adlandırıla bölgede şu anda 800 araç yakıt hücreleri ile çalışıyor. Dolum istasyonları da faaliyete geçmiş durumda


Hükümet, yakıt hücresi araçlarını ve ilgili altyapıyı teşvik ettiği için yakıt hücresi endüstrisi Çin’de hızlanmış durumda. Yakıt hücreleri ile ilgili endüstrileri teşvik etmek için, Guangdong’un güney eyaletindeki Foshan’ın Nanhai bölgesi, sürücülerin yakıt hücresi araçlarını doldurabilecekleri ilk bölge olarak dikkat çekiyor.

HİDROJEN VADİSİ

Şu anda, bu bölgeye Hidrojen Vadisi olarak adlandırılıyor. 48 kilometrekarelik bir alan hızla yakıt hücresi ile ilgili endüstriler için bir merkez haline geliyor. Hidrojen teknolojisinin ilk ürünleri 2019’un sonunda sergilenmeye başlandı. Wuhan Teknoloji Üniversitesi ve diğer kurumlar yaklaşık 500 araştırmacı ve öğrenci şu anda bu teknoloji üzerinde çalışıyor. Ayrıca, hidrojen dolum istasyonları  da faaliyete geçmiş durumda. Mühendisler hidrojenle ilgili endüstriler hakkında bölgedekileri eğitmek için de okul da kurdular.

800 ARAÇ YOLLARDA

Bölgede halihazırda 800 hidrojenle çalışan araç var. Bunların yarısı dağıtım araçları ve otobüsler. Bu sayının aşamalı olarak artması ve bölge hükümetinin 1.000 otobüs daha artması planlanıyor. Nanhai’de altı hidrojen dolum istasyonu faal olarak çalışıyor. Nanhai hükümeti, 2020’de 15 ve 2022’de 22’ye kadar dolum istasyonuna ulaşmayı planlıyor.

BÜYÜK FİRMALARIN DA MERKEZİ

Almanya’nın Volkswagen ve Japonya’nın Toyota, Honda ve Nissan markaları da dahil olmak üzere birçok otomobil üreticisinin, Nanhai ve çevresinde fabrikaları var. Burada çok sayıda otomobil parçası tedarikçisi de faaliyet gösteriyor. Nanhai hükümetinin hidrojen enerji endüstrisini bölgenin yeni sanayi sektörü olarak tanıtmak için bugüne kadar 20 milyar yuan (2.82 milyar $) harcadı.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir