Çin’de Merkez Bankası’ndan fintech kalkınma planı

Pekin, Şangay ve Guangdong gibi şehirlerde ‘fintech gelişim planı’ devreye girdi. Amaç teknolojik destek ile küçük ve orta büyüklükteki işletmeleri kalkındırmak


Çin reel ekonomiye daha iyi hizmet sunmak için bir ‘fintech gelişim planı’ açıklayacak. Teknolojinin daha iyi kullanılmasını amaçlayan planın ilk ipuçlarını veren ise Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Fan Yifei oldu. Geçtiğimiz yıl sonunda Ulusal Gelişim ve Reform Komisyonu ile 10 şehirde fintech programı geliştiren Merkez Bankası’nın seçtiği şehirler arasında Pekin, Şangay ve Guangdong da var. Şu anda bu 10 şehirde geliştirilen program tüm Çin’e yayılacak. 

FİNANSAL PROBLEM YAŞAYANLARA ODAKLANILACAK

Uygulamada finansal problem yaşayan küçük ve orta büyüklükteki işletmelere odaklanılacak. Bilgi ağı ve mobil teknoloji de kullanılarak kredi modelleri geliştirilip daha düşük maliyete borçlanma sağlanacak. Aynı zamanda verimlilikte de artış sağlanacak. Riski daha akıllı yöntemlerle değerlendirme dışında bir de onay süreçleri otomasyonu sağlanacak. 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin’deki son gelişmeler: 5G’de şimdiye kadar neler yapıldı

Çin’de son günlerde teknoloji ve ekonomi alanında öne çıkan gelişmeleri sizin için derledik: Contemporary Amperex Technology, iki milyon km dayanan bir pil geliştirdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir