Çin’de çeyrek trilyon dolarlık Amerikalı var!

Trump’ın ABD ekonomisine darbe vurduğunu düşündüğü Çin’de, Amerikan yatırımlarının miktarı 20 yılda 250 milyar doları aşmış durumda. ABD’deki işsizlik için Çin yerine kar hırsıyla hareket eden CEO’ları mı suçlamak gerekiyor.


ABD Başkanı Donald Trump seçim propagandasından bu yana istikrarlı bir şekilde ve durmadan ülkedeki işsizlik ve ekonomik yavaşlama için başka ülkeleri suçluyor. ‘Amerika’yı yeniden büyük yapacağım” diye hareket eden başkanın en çok yüklendiği ülkeler ise Çin ve Meksika. ABD vatandaşlarının işsizliklerinin arkasında buradaki fabrikaları gösteren Trump’ın suçlaması gereken gerçekten bu ülkeler ve liderleri mi acaba?

YATIRIMA GELENİ ÇEVİRMEDİLER

Aslında rakamlara ve biraz şirket tarihçelerine bakınca aslında ülkeleri suçlamak yerine devasa şirketlerin milyonlarca dolar maaş alan yöneticilerini suçlamanın daha anlamlı olduğu ortaya çıkıyor. Aslında Çin ve diğer gelişmekte olan ülkeler tek yaptığı kendilerine ‘yatırım yapacağım’ diye gelen şirketleri geri çevirmemekti. Maliyetleri azaltmak daha çok gelir ve kar hırsıyla bürünmüş bu kitleyi suçlamak daha mantıklı.

YILDA 10-20 MİLYAR DOLAR ARASI YATIRIM

Sadece ABD’li bu açgözlü kitlenin Çin’e yaptığı yatırım bile her şeyi anlatıyor. Çin’de çeyrek trilyon doları aşan miktarda ABD yatırımı var. 2017’de 14 milyar dolarlık bir yatırım rakamı var. Her yıl milyarlarca doları Çin’e veya diğer gelişmekte olan ülkelere yatırmalarının arkasında sadece iyi niyetleri olduğunu düşünmek biraz saflık olur. Çünkü aynı kitle ve bakış açısıyla ABD her 10 yılda bir kriz yaşıyor ve dünyaya yaşatıyor. Enron krizinden Lehman Brothers’a kadar her krizde temel sebep yıl sonu daha fazla kar payı almak isteyen yöneticilerdi.

YAZAR: Semih Sülün

34 yaşında 1 çocuk babası olan Semih Sülün, teknoloji ve politika haberlerinden sorumludur. Sık sık yurt dışı ziyaretlerine giden Sülün, Asya kıtası hakkında araştırmalarda yapıyor.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir