Çin’de binlerce güvenlik kamera kayıtları satıldı

Çin’de evlere yerleştirilen güvenlik kameralarına erişen hackerler, internet üzerinden kişisel videoları sattı. Devlet yayıncısı CCTV, Tencent’in QQ sohbet uygulaması da dahil olmak üzere çeşitli çevrimiçi platformlarda kamera hesaplarının satıldığını söyledi


Eşinizle birlikte çalışıyorsunuz, evdeki çocuğunuzu ve bakıcıyı kontrol etme amaçlı kamera taktırıyorsunuz. Ya da çevrenizdeki hırsızlık hikâyelerinden korktunuz ve evinizi daha güvenli hale getirmek için kamera sistemi kurdurtuyorsunuz fakat belli bir süre sonra bu sistem kabusunuz olmaya başlıyor. Çin’in Zhejiang eyaletindeki sakinler de çeşitli amaçlarla evlerine kamera sistemini taktırdıktan sonra işler hiç de iyi gitmedi. Çin’in devlet yayıncısı CCTV’nin araştırmaları sonucu, birçok kişisel ev kamera hesaplarının farklı çevrimiçi platformlarda satıldığı ortaya çıktı.

CİNSİYET İÇERİKLİ VİDEOLAR SATILIYOR

Tencent’in QQ adlı sohbet uygulaması da dahil olmak üzere birçok çevrimiçi platformlarda satışa sunulan kamera hesapları, daha çok cinsiyet ve çıplaklık içeren videoları barındırıyor. Bu tarz videolar, yaklaşık olarak 10 ila 20 yuan (1.44 ila 2.88 dolar) arasında satılıyor. Hesapların giriş bilgilerini öğrenip evin o anki canlı halini izlemek isteyen ise 100 yuan (14,39 dolar) ödeme yapması gerekiyor.

32 KİŞİ TUTUKLANDI

Zhejiang polisinin detaylı bir soruşturma sonucu yaptığı operasyonda, Çin’de 20’den fazla ilde 32 kişiyi tutukladı. Bir polis memurunun yaptığı açıklamaya göre, saldırıya uğrayan kameraların çoğunun varsayılan şifreleri kullandığını belirtildi. Kameraların markalarının ise ne olduğu hakkında herhangi bir açıklama yapılmadı.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir