Çin’de Beidou navigasyon ağı ile ilk tren seferi başladı

Çin yönetimi, Avrupa Birliği’nin Galileo sistemi, ABD’nin denetimindeki GPS’i ya da Rusya’ya ait olan GLONASS’ı kullanmamak için yerli navigasyonu Beidou’yu hayata geçiriyor. Çin’de Beidou navigasyon ağı ile ilk tren seferi Pekin – Zhangjiakou arasında başladı


Çin’in başkenti Pekin’den Hebei eyaletinde bulunan Zhangjiakou kentine yüksek hızlı tren seferleri başladı. 174 kilometrelik güzergahın 70.5 kilometresi Pekin’de, 103.5 kilometrelik kısmı Hebei’de bulunuyor. Bu hattın özellik 2022 Olimpiyatları için kritik olduğu biliniyor. Pekin – Zhangjiakou tren hattının en önemli özelliği ise Çin’in geliştirdiği Beidou navigasyonu ile donatılmış olması.

350 KİLOMETRE HIZ

Saatte 350 kilometre hıza ulaşan tren Beijing – Zhangjiakou arasında 10 durak olacak. Duraklarda yüz tanıma sistemi de olacak. Böylece yolcular yüzlerini taratarak hattı kullanabilecek. Biletler 88 yuan yani 12.58 dolar olacak. Çin yönetimi, Avrupa Birliği’nin Galileo sistemi, ABD’nin denetimindeki GPS’i ya da Rusya’ya ait olan GLONASS’ı kullanmamak için yerli navigasyonu Beidou’yu hayata geçiriyor.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir