Çin’de 600 km hıza ulaşan tren tanıtıldı

Çin’deki teknolojik gelişmelere yenileri eklenmeye devam ediyor. Üniversite öğrencileri yangın söndürme drone’u geliştirdi. Ülkenin ilk elektrikli yolcu gemisi seferlere başladı. Saatte 600 kilometre hıza ulaşacak hızlı tren tanıtıldı


Çin basınında paylaşılan en son teknolojik gelişmeleri derledik. Haberimize Northwestern Polytechnical Üniversitesi öğrencileri tarafından geliştirilen insansız hava aracı ile başlayalım. Profesör Li Zhanke ve öğrencileri tarafından geliştirilen drone, yangın söndürme işlemlerinde kullanılacak. Yüksek noktalara rahatlıkla ulaşabilen drone, ayrıca 15 kilogramlık yangın söndürme maddelerini havadan alevlerin üzerine bırakabiliyor. Profesör Li Zhanke, “Geliştirdiğimiz drone ile itfaiyeciler artık hayatlarını tehlikeye atmak zorunda kalmayacak” dedi.

ELEKTRİKLİ YOLCU GEMİSİ

Çin’in Hubei eyaletinde bulunan Wuhan kentinde ise ülkenin ilk ve en büyük tamamen elektrikli yolcu gemisi seferlerine başladı. Junlyu isimli geni 53.2 metre uzunluğunda ve 13.4 metre genişliğinde. 3 bin yolcu taşıyabilen gemi 19 kilometre hıza ulaşıyor. Junlyu isimli gemi Yangtze Nehri’nde sefer yapacak.

İLK RAYSIZ ULAŞIM ARACI

Tamamen Çin yapımı olan ve dünyanın ilk akıllı raysız ticari ulaşım aracı ise Sichuan eyaletindeki Yibin kentinde tanıtıldı. Bilim kurgu filmlerinden fırlamış gibi gözüken araç 70 kilometre hıza ulaşabiliyor.

600 KM HIZA ULAŞACAK

Zhejiang eyaletinde düzenlenen Hangzhou Uluslararası Expo Center’da da CRRC Corp’un geliştirdiği 4 yeni hızlı tren basına tanıtıldı. Trenlerden en çok dikkat çeken saatte 600 kilometre hıza ulaşacak hızlı tren oldu.

10 BİN METREYE DALACAK

Çin yapımı olan 10 bin metreye dalabilecek dünyanın ilk insanlı denizaltının da gelecek yıl tamamlanacağı açıklandı.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir