Çin’de 5 binden faza fotoğraf 2 dolara satışa çıktı

Çin devlet kanalı CCTV tarafından hazırlanan rapora göre, Tencent destekli e-ticaret sitesi Zhuanzhuan’da 5 binin üzerinde kişinin yüz fotoğraflarının 2 dolara satışa çıktığı tespit edildi


Çin’in resmi devlet kanalı CCTV tarafından yapılan araştırma sonucu, kullanıcıların ikinci el ürünleri alıp satabilecekleri ve Tencent tarafından desteklenen çevrimiçi pazar Zhuanzhuan adlı sitede 5 binden fazla kişinin yüz fotoğraflarının satışa çıktığı tespit edildi. Tek bir sepette bulunan fotoğrafların değeri ise 10 yuan (2 dolar) olarak belirlendi. Hazırlanan raporun hemen ardından ise e-ticaret sitesi Zhuanzhuan’da fotoğraf listesi satıştan kaldırıldı. Site yetkilileri ise konuyla ilgili henüz herhangi bir açıklamada bulunmadı.

KİŞİSEL VERİLERİN İHLALİ GÜNDEMDE

Yine aynı rapora göre Çin’de kullanılan birçok uygulamada, kullanıcıların fotoğraflarını korumaya yönelik herhangi bir hüküm ve koşulun bulunmadığına dikkat çekildi. Raporda, bazı uygulamaların ise kullanıcıların bilgilerine rahatça ulaşabildiğine yer verildi.

TEK FOTOĞRAF 0.07, DETAYLI BİLGİ İSE 0.57 DOLAR

Raporun en dikkat çeken kısmı ise, birçok tüccarın bu tarz bilgileri Çinli iletişim platformu olan Baidu Tieba’da satışa çıkarması oldu. Platformda başka bir kişiye ait tek bir fotoğraf 0.07 dolara satılırken, kimlik numarası, banka bilgileri ve cep telefonu numarasının olduğu bilgiler ise 0.57 dolara satışa çıkıyor. Yine konuyla ilgili Baidu şirketiyle iletişime geçmeye çalışan yetkililer, şirket tarafından henüz bir ger dönüş alamadı. Kişisel verilerin ihlalinin çoğunlukla gündeme geldiği şu günlerde teknoloji şirketlerinin gerçekleştireceği hamleler ise merakla bekleniyor.

 

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir