Çin yabancı yatırım çekmede dünya ikincisi

2019’da 137 milyar dolarlık yatırım çekerek bu alanda yüzde 5.8’lik büyüme yakalayan Çin, en fazla yabancı yatırım çeken ikinci ülke oldu. Çin’de geçen yıl ayrıca 40 bin yabancı şirket kuruldu. En fazla yatırım gelen alanların başında yüksek teknoloji sektörü oldu


Geçen yıla damgasını vuran ticaret savaşına rağmen Çin, dünyada en fazla yabancı yatırım çeken ülkeler sıralamasında en üstlerde yer almaya devam ediyor. Birleşmiş Milletler tarafından açıklanan Global Investment Trends Monitor raporuna göre 2019 yılında Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşı nedeniyle küresel çapta yabancı yatırımlar 2018 yılına göre düşerek 1.39 trilyon dolar oldu. Aynı rapora göre Çin de ticaret savaşının merkezinde olmasına rağmen ABD’nin ardından yabancı yatırım çekmede dünya ikincisi oldu.

YÜZDE 5.8’LİK ARTIŞ

Birleşmiş Milletler verilerine göre 2019’da 137 milyar dolarlık yatırım çekerek bu alanda yüzde 5.8’lik büyüme yakalayan Çin, en fazla yabancı yatırım çeken ikinci ülke oldu. Çin’de geçen yıl ayrıca 40 bin yabancı şirket kuruldu. Çin’de en fazla yabancı yatırım alan alanların başında yüksek teknolojisi sanayisi geldi. 

YAZAR: Bilal Akpınar

Osmangazi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Bilal Akpınar, uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra 51 yaşında emekliye ayrılmıştır. Çin Haber'de köşe yazarlığı ve Çin siyasetine dair içerik üretiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir