Çin uzayda Elon Musk’ın tahtına göz dikti

Uzay savaşında rekabet hızlanıyor. Çin ilk kez gidiş-dönüş yapan bir aracı uzaya yolladı. Cuma günü yollanan araç Elon Musk’ın projeleri ile yarışacak gibi. Çin iki gün yörüngede kalan aracı başarıyla indirdi ve maliyet açısından bir avantaj sağlamış oldu


Çin, ülkenin uzay programında önemli bir adım olan yeniden kullanılabilir bir uzay aracını fırlatıp geri getirdi. İnsansız uçak Çin’in kuzeybatısındaki Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi’nden cuma günü fırlatıldıktan sonra iki gün yörüngede kaldı ve pazar günü planlanan iniş alanına geri döndü.

DÜŞÜK MALİYETLE GİDİŞ DÖNÜŞ

Yapılan açıklamada “Başarılı uçuş, ülkenin yeniden kullanılabilir uzay aracı araştırmalarındaki önemli atılımını belirledi ve barışçıl kullanım için uygun ve düşük maliyetli gidiş-dönüş taşımacılığı sunması bekleniyor” denildi. Çin, uzay aracının herhangi bir resmini yayınlamadı veya boyutu veya özellikleri hakkında da herhangi bir ayrıntı vermedi.

ÜÇ YIL ÖNCE HEDEF BELİRLENMİŞTİ

Çin insanlı görevleri için kullanılan ve uzay laboratuvarını yörüngeye göndermek için kullanılan roketin 14’üncü görevi olan Long March-2F taşıyıcı roketinde fırlatıldığını söyledi. Üç yıl önce Çin’in bu yıl yeniden kullanılabilir bir uzay aracını fırlatacağını ve bunun geleneksel tek seferlik uzay aracından farklı olacağı ve bir uçak gibi gökyüzüne uçacağı açıklanmıştı.

ABD DE BENZER BİR ARAÇ GÖNDERDİ

Beijing’in bu hamlesi Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri’nin X-37B Yörünge Test Aracı’na (OTV) benzer bir şey başlattığına dair yaygın spekülasyonlara yol açtı. X-37B, altıncı görevinde fırlatılmasının ardından mayıs ayının sonundan bu yana yörüngede. Araç, NASA’nın 2011’de emekliye ayırdığı uzay mekiklerinin daha küçük, insansız bir versiyonu olarak tanımlanıyor.

 

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin blockchain’de standartları belirledi

Blockchain ve dijital para konusunda dünyanın en hızlı ilerleyen ülkelerinden biri olan Çin, bu alanda standartları ve kuralları da belirledi. Çin Merkez Bankası yayımladığı bir dokümanla ülke içinde güvenlik, ürün tasarımı ve yazılım geliştirme alanlarında asgari şartları açıkladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir