Çin telefonları Türkiye’de zirveye oynuyor

Huawei, Xiaomi, Oppo, Vivo, Honor ve Meizu… Çin bu 6 akıllı telefon şirketi ile küresel piyasada en büyük telefon üreticileri arasına giriyor. Çinli markalar Türkiye piyasasında da artık zirveye oynuyor


Son yıllarda yaptığı yatırımlarla akıllı telefon teknolojisi üretiminde adını tüm dünyada duyuran Çin, agresif satış politikası ve piyasaya sürdüğü yeni markalarıyla birlikte birçok kullanıcıya ulaştı. Bu başarı rakamlara da yansımış durumda. Bu yılın ilk çeyreğinde açıklanan verilere göre, küresel akıllı telefon pazarında en büyük 10 telefon üreticisinin 7’si Çin’den.

Ülkenin şimdilik dört büyük akıllı telefon markası bulunuyor. Bunlar; Huawei, Xiaomi, Oppo ve Vivo. Bunların yanı sıra dünya pazarında geride kalmış fakat Çin pazarında ön planda bulunan ve yüksek satış rakamlarına ulaşan Honor ve Meizu gibi markalar da mevcut. Ucuz satış rakamlarıyla Türkiye’de de popülaritesini artıran Çin markalı telefonlar, birçok kullanıcının gözdesi haline geldi. İşte Çin telefon piyasasının başını çeken dört büyük marka ile o markalara ait telefon modelleri:

HER 3 TELEFONDAN BİRİ HUAWEI

Şu aralar ülkemizde hayli popüler olan Huawei, akıllı telefon pazarının zirvedeki isimlerinden biri. Samsung’un tahtına göz diken Çinli üretici, hali hazırda en çok telefon sevkiyatı gerçekleştiren ikinci şirket konumunda bulunuyor. Aylık yeni akıllı telefon satışlarına bakıldığında Huawei’nin Türkiye’de Ağustos 2017 itibarıyla sadece yüzde 3.2 olan pazar payı, Ağustos 2018’de yüzde 21.3’e çıkmıştı. Şubat 2019’da yüzde 29.7 olan bu pay, en son veri olan Mart 2019’da ise yüzde 29.9’a kadar yükseldi. Diğer bir deyişle Türkiye akıllı telefon pazarında satılan yaklaşık her 3 telefondan biri Huawei’den geldi. İki yılda Türkiye’deki pazar payını yüzde 3’ten yüzde 30’a çıkaran şirketin en büyük ikinci Ar-Ge merkezi de Türkiye’de. Şirketin Türkiye’de en çok satan ürünleri ise Huawei Mate20 Pro, Huawei Y6 2019, Huawei Mate 20 Lite, Huawei Y7 2019 ve Huawei P30 Lite. Ürünlerin ortalama fiyatı ise 1.000 ila 4.500 TL arasında.

HIZLA YÜKSELEN MARKA XIAOMI

Akıllı telefon piyasasına 2011 yılında adım atan ve merkezi Pekin’de bulunan Xiaomi, 2018’de en çok satan markalar arasında yerini aldı. Çinli üretici geçtiğimiz yılın son çeyreğinde 26.8 milyon telefon satmış ve yüzde 7’lik pazar payının sahibi olmuştu. Bu yılın ilk çeyreğinde ise 24.7 milyon telefon satan şirket, pazar payını ise yüzde 8’e çıkardı. Xiaomi, rakiplerinin çoğuna oranla çok genç bir firma olmasına rağmen dünyanın en büyük dördüncü telefon üreticisi olmayı başardı. İlk çıktığı yıllarda sadece internetten satılan Xiaomi telefonlarını artık telefon mağazalarında da bulmak mümkün. Şirketin bu yıl ön plana çıkan telefonları ise, Xiaomi Mi 9, Xiaomi Redmi Note 7, Xiaomi Redmi 5A ve Huawei Pocophone F1. Ürünlerin ortalama fiyatı 2.000 ila 4.500 TL arasında.

OPPO ASYA’DA ÇOK POPÜLER

35 ülkede operasyonunu yürüten ve geçtiğimiz yıl Türkiye’de de ofis açan Oppo, özellikle Asya pazarında bir hali popüler. Tasarım açısından yaratıcı modellerle kullanıcıların karşısına çıkan Oppo, sektördeki diğer Çin’li rakipleri gibi agresif fiyat politikasıyla dikkat çekiyor. Selfie çekimleriyle adını birçok yerde söz ettiren firma, bu yıl küresel akıllı telefon pazarında yüzde 8’lik payıyla 4’üncü sırada yer alıyor. Dünya çapında 200 milyondan fazla insan için akıllı telefon fotoğrafçılığı deneyimleri sunan firmanın Türkiye’de en dikkat çeken modelleri ise şöyle: Oppo Reno Z, Oppo RX17 Neo, Oppo AX7. Ortalama fiyat 1.800 ila 3.300 TL arasında.

VIVO’DA ÇİFT EKRAN ÖZELLİĞİ VAR

Oppo gibi kendi organizasyonu ile Türkiye pazarına giriş yapmaya hazırlanan Vivo, 2018 yılında yapılan Dünya Kupası organizasyonuna sponsor olmasıyla marka algısını oldukça iyi bir yere taşıdı. Bu yılın ilk çeyreğinde 24.3 milyon adet satış rakamına ulaşan marka, yüzde 8’lik pazar payı ile dünya sıralamasında 6’ıncı sırada yer alıyor. Şu anda dünya genelinde 100 ülkede satış gerçekleştiren marka, en son olarak ise Nepal ve Pakistan‘a satışlarına başladı. Şirketin en çok ön plana çıkan iki markası ise Vivo V15 ve Vivo V17. Son olarak ise marka çift ekrana sahip telefonu Vivo NEX Dual ile birçok kullanıcının dikkatini çekmeyi başardı.

 

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir