Çin önümüzdeki hafta dijital para denemelerine başlıyor

Dijital para üretimi konusunda 2020’yi tarih veren Çin, koronavirüs’e rağmen projeyi durdurmadı. Ülkede dört şehirde önümüzdeki hafta ilk denemeler ulaştırma ve gıda alanında yapılacak


Çin önümüzdeki hafta dört büyük şehirde yeni dijital para denemelerini trialling başlatacak. Son aylarda, Çin merkez bankası, büyük bir ekonomi tarafından işletilen ilk dijital para birimi olacak e-RMB’nin gelişimini hızlandırdı. Çin basınında çıkan haberlere göre Shenzhen, Suzhou, Chengdu ve Pekin’in güneyinde yeni bir bölge para biriminin test için seçildi. Ayrıca 2022 Pekin Kış Olimpiyatları için de birçok şehirde deneme başladı. Olimpiyatlarda dijital paranın kullanılması planlanıyor.

FARKLI ALANLARDA KULLANILACAK

Bazı hükümet çalışanları ve kamu görevlilerinin maaşlarını Mayıs ayından itibaren dijital para biriminde almasını önerdi. Para biriminin Suzhou’daki taşımada kullanılacağı, ancak Xiong’an’da öncelikle gıda ve perakende üzerine odaklanıldığını belirtiliyor. Dijital para birimini saklamak ve kullanmak için gereken uygulamanın olduğu düşünülen bir ekran görüntüsü, nisan ayının ortasından beri dolaşıyor. McDonald’s ve Starbucks’ın da projeye dahil olmak isteyen işletmeler arasında olduğu da iddia ediliyor. Dijital ödeme platformları zaten Çin’de yaygın olan Alibaba’nın Ant Financial’a ait olan Alipay ve Tencent’in WeChat Pay’i ile oldukça gelişmiş durumda.

 

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir