Çin milli navigasyon sistemi gelecek yıl hazır

Navigasyon sisteminde ABD, Rusya ve AB’ye bağımlı olmak istemeyen Çin hükümeti yerli uydu sistemi olan Beidou’yu gelecek yıl hizmete sokmaya hazırlanıyor


Teknolojide tamamen milli olma stratejisini benimseyen Çin yönetimi, yerli uydu sistemi Beidou’nun aktif olması için geri sayıma başladı. Çin’in geliştirdiği 9 milyar dolarlık yerli navigasyon sistemi Beidou’nun 2020 yılından itibaren aktif hale geleceği açıklandı. Beidou ile Çin yönetimi, Avrupa Birliği’nin Galileo sistemi, ABD’nin denetimindeki GPS’ini ya da Rusya’ya ait olan GLONASS’ı kullanmayacak.

55 UYDU FIRLATILDI

Çin’in Beidou kapsamında yörüngeye 55 uydu fırlattığı açıklandı. Yerli uydu sistemi çalışmaları 20 yıl önce başlamıştı. ABD ordusunun kontrolündeki olan GPS için Dünya yörüngesinde 24 uydu bulunuyor.

YAZAR: Bilal Akpınar

Osmangazi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Bilal Akpınar, uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra 51 yaşında emekliye ayrılmıştır. Çin Haber'de köşe yazarlığı ve Çin siyasetine dair içerik üretiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir